Zakładający spółkę partnerską mogą określić minimalne wymagania zawodowe bardziej szczegółowo, niż wskazano w art. 100 k.s.h. W ustawie zawarto zamknięty katalog profesji uprawniających do założenia spółki.
Sygn. akt I ACa 200/14
WYROK SĄDU APELACYJNEGO W BIAŁYMSTOKU
z 4 lipca 2014 r.
STAN FAKTYCZNY
Sześć osób – D.C., A.H., J.K., K.M., J.O. i M.T. – zawarło umowę spółki partnerskiej. W par. 14 umowy zapisano, że w przypadku utraty przez partnera uprawnień do wykonywania zawodu lekarza lub braku dodatkowych kwalifikacji warunkujących wykonywanie usług medycznych w zakresie ortopedii-traumatologii w ramach zawieranych kontraktów – obowiązany jest on wystąpić ze spółki.
Spółka zawarła z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Organ przeprowadził w spółce kontrolę dotyczącą prawidłowości realizacji umów. Ustalono, że J.O. nie posiada wymaganych minimalnych kwalifikacji i nie był w okresie objętym kontrolą osobą uprawnioną do udzielania świadczeń w zakresie wskazanym w umowach. NFZ nakazał spółce zwrócić przekazane jej środki finansowe z tytułu świadczeń wykonywanych przez J.O.
Uchwałą wspólnicy pozwanej dokonali zmiany umowy spółki. Wskazali, że J.O. nie posiada odpowiednich wymagań i stosownie do par. 14 ust. 2 umowy spółki uważa się, iż wystąpił ze spółki. Z firmy usunięto nazwisko J.O.
J.O. wystąpił przeciwko spółce o ustalenie, że pozostaje jej wspólnikiem.
Sąd okręgowy oddalił powództwo. W jego ocenie określone kwalifikacje lekarzy-partnerów determinowały przedmiot działalności spółki, jakim było świadczenie usług zdrowotnych w zakresie ortopedii i traumatologii. Wskazał, że nie można uznać, by par. 14 umowy spółki naruszał przepisy ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030; dalej: k.s.h.).
Wyrok zaskarżył powód.
UZASADNIENIE
Sąd drugiej instancji oddalił apelację. Wskazał, że zgodnie z art. 100 par. 1 k.s.h. w przypadku utraty przez partnera uprawnień do wykonywania wolnego zawodu powinien on wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił to prawo. Zamknięty katalog profesji uprawniających do założenia spółki partnerskiej zawarto w art. 88 k.s.h. Partnerzy zakładający spółkę mogą określić minimalne wymagania zawodowe bardziej szczegółowo, niż wskazano w art. 100 k.s.h. Z par. 14 umowy spółki wynika, że jej założyciele zobowiązali się do posiadania dodatkowych kwalifikacji warunkujących wykonywanie usług medycznych w ramach zawieranych kontraktów. W ocenie sądu drugiej instancji przepis ten oraz umowa spółki nie naruszają bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawy. Partnerzy umówili się co do posiadania prawa do wykonywania zawodu, stosownie do art. 100 k.s.h., ale też rygorem z przepisu opatrzyli nakaz zachowania szczególnych uprawnień do wykonywania wolnego zawodu w spółce (art. 87 par. 2 k.s.h.).
Powód nie posiada wymaganej specjalizacji, nie może być więc uznany za spełniającego wymogi ustawowe, od których zależy wykonywanie w spółce zawodu lekarza o specjalności ortopedyczno-traumatologicznej. W konsekwencji należy uznać, że nie jest wspólnikiem w pozwanej spółce.