statystyki

GIODO: Nazwisko urzędnika zawsze do wglądu

autor: Michał Kuc15.10.2014, 18:00
Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych

Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Decyzja administracyjna podlega upublicznieniu, chyba że narusza to prywatność jej adresata. Ona ma pierwszeństwo przed zasadą przejrzystości życia publicznego - mówi w wywiadzie dl DGP Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych interweniował niedawno w gminie Komorniki, która w uchwałach rady ujawniała imiona i nazwiska mieszkańców. Uznał pan, że takie działanie narusza ustawę o ochronie danych osobowych. A jak traktować pokazywanie prywatnych osób na nagraniach z sesji rady gminy?

Nie ma wątpliwości, że to, co się dzieje na posiedzeniu organów kolegialnych w gminie, podlega upublicznieniu jako informacja publiczna. Chodzi przede wszystkim o dokumenty, takie jak uchwały i protokoły posiedzeń. Ujawnianie w nich danych mieszkańców nie jest jednak w żaden sposób konieczne dla poznania sprawy, której dotyczą. Jeżeli chodzi o nagrania, to moim zdaniem nie ma potrzeby anonimizowania zawartych tam danych. Każdy, kto przychodzi na sesję rady i zabiera głos, przejmuje funkcję publiczną i z tego powodu nie ma prawa żądać skasowania danych w zapisie. Nawet jeżeli tylko obserwuje przebieg posiedzenia, nie może zabronić publikowania swojego wizerunku. Uczestniczy bowiem w pracach organu samorządowego, którego działalność może być zgodnie z przepisami nagrywana i dystrybuowana.

Czy urząd może odmówić dostępu do dokumentów, zasłaniając się ochroną danych osobowych?


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane