statystyki

GIODO: Nazwisko urzędnika zawsze do wglądu

autor: Michał Kuc15.10.2014, 18:00
Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych

Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Decyzja administracyjna podlega upublicznieniu, chyba że narusza to prywatność jej adresata. Ona ma pierwszeństwo przed zasadą przejrzystości życia publicznego - mówi w wywiadzie dl DGP Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych interweniował niedawno w gminie Komorniki, która w uchwałach rady ujawniała imiona i nazwiska mieszkańców. Uznał pan, że takie działanie narusza ustawę o ochronie danych osobowych. A jak traktować pokazywanie prywatnych osób na nagraniach z sesji rady gminy?

Nie ma wątpliwości, że to, co się dzieje na posiedzeniu organów kolegialnych w gminie, podlega upublicznieniu jako informacja publiczna. Chodzi przede wszystkim o dokumenty, takie jak uchwały i protokoły posiedzeń. Ujawnianie w nich danych mieszkańców nie jest jednak w żaden sposób konieczne dla poznania sprawy, której dotyczą. Jeżeli chodzi o nagrania, to moim zdaniem nie ma potrzeby anonimizowania zawartych tam danych. Każdy, kto przychodzi na sesję rady i zabiera głos, przejmuje funkcję publiczną i z tego powodu nie ma prawa żądać skasowania danych w zapisie. Nawet jeżeli tylko obserwuje przebieg posiedzenia, nie może zabronić publikowania swojego wizerunku. Uczestniczy bowiem w pracach organu samorządowego, którego działalność może być zgodnie z przepisami nagrywana i dystrybuowana.

Czy urząd może odmówić dostępu do dokumentów, zasłaniając się ochroną danych osobowych?


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane