statystyki

Majątek dłużnika - jak go szukać zgodnie z prawem

autor: Łukasz Sobiech14.10.2014, 18:00; Aktualizacja: 12.11.2014, 11:47

Znajomy nie reaguje na moje wezwania do zapłaty. Mimo upływu terminu na zwrot pożyczki oświadczył, że nie jest w stanie oddać mi pieniędzy, nie przeszkadza mu to jednak w wyjazdach turystycznych, choć jak twierdzi, nie jest nigdzie zatrudniony i mieszka u rodziców. Chcę powierzyć prowadzenie egzekucji komornikowi. Co powinienem zrobić w tym celu i czy będzie on w stanie ustalić majątek mojego dłużnika i wyegzekwować należność – pyta pan Marian.

Złożenie wniosku do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego może okazać się niewystarczające, ale bez niego ten ostatni egzekucji prowadzić nie będzie. Gdy zatem dłużnik nie reaguje na wezwania do zwrotu pożyczonych pieniędzy, warto wnieść przeciwko niemu do sądu pozew o zapłatę. Sprawa może się zakończyć ugodą między wierzycielem a dłużnikiem albo orzeczeniem – zarówno prawomocny wyrok, jak i ugoda zawarta przed sądem są tytułami egzekucyjnymi. Jeżeli mimo zawartej ugody lub prawomocnego orzeczenia nakazującego zwrot gotówki dłużnik nie spłaca zaległości, to od razu warto wystąpić do sądu o nadanie ugodzie bądź wyrokowi klauzuli wykonalności.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane