statystyki

Prawnik musi wiedzieć co podpisuje

autor: Ewa Maria Radlińska02.10.2014, 05:57

Sąd Apelacyjny w Łodzi: Osoba z wykształceniem prawniczym powinna umieć ocenić potencjalne zagrożenia związane z poręczeniem weksla in blanco. Dlatego trudno jej będzie uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Nawet jeżeli twierdzi, że złożyła je pod wpływem błędu.

W grudniu 2012 r. Jan Nowak (tak go nazwijmy na potrzeby opisania sprawy) na prośbę pani Anny (naprawdę Anna również nie jest Anną) poręczył weksel in blanco zabezpieczający zobowiązanie spłaty przez spółkę z o.o. wszelkich zobowiązań wobec pewnej spółki akcyjnej. Nowak wyraził w deklaracji wekslowej zgodę na wypełnienie weksla na sumę i walutę odpowiadającą zobowiązaniom wobec S.A. wraz z odsetkami oraz związanymi kosztami sądowymi. W czasie wystawienia weksla mężczyzna zatrudniony był w spółce z o.o. na stanowisku dyrektora. Zajmował się m.in. zatwierdzaniem faktur, które wpływały do firmy. Nie był uprawniony do składania oświadczeń woli w imieniu spółki. Uprawnienie takie miała pani Anna, jako prezes spółki z umocowaniem do samodzielnego działania.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane