Policjant nie może podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą bez pisemnej zgody przełożonego. Przy czym pojęcie „zajęcia zarobkowego poza służbą” jest bardzo szerokie i może odnosić się zarówno do prowadzenia przez policjanta działalności gospodarczej, jak i do każdego innego zajęcia zarobkowego.
Mundurowy nie może także wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy o policji lub podważających zaufanie do policji. W praktyce oznacza to, że dodatkowe zajęcia nie mogą zakłócić wykonywania przez policjanta obowiązków służbowych w granicach określonych w powyższej ustawie. Nie mogą one również naruszać prestiżu służby, podważać zaufania do bezstronności policjanta oraz pozostawać w sprzeczności z interesem służby i jej zadaniami.
Zgody udziela przełożony policjanta właściwy w sprawach osobowych. W strukturze policji uprawnienia takie posiadają: komendanci jednostek szczebla powiatowego, miejskiego, rejonowego, wojewódzkiego, komendanci szkół, komendant główny policji.
Policjant jest obowiązany złożyć też oświadczenie o swoim stanie majątkowym, w tym o majątku objętym małżeńską wspólnością majątkową, przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku służbowego lub stosunku pracy, corocznie oraz na żądanie przełożonego właściwego w sprawach osobowych. Oświadczenie powinno zawierać informacje o źródłach i wysokości uzyskanych przychodów, posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego, a ponadto o nabytym mieniu przez tę osobę albo jej małżonka od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego, które podlegało zbyciu w drodze przetargu. Oświadczenie to powinno również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego lub spółdzielniach (z wyjątkiem funkcji w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej). Oświadczenie składa się do 31 marca, według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego.
Podstawa prawna
Art. 62 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687 ze zm.).