Działania ustawodawcy, których skutkiem będzie wpływanie na wybór komornika dokonywany przez wierzycieli, to praktyka ograniczająca konkurencję - tak o zmianach w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji pisze Naczelna Rada Adwokacka.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik wybrany przez wierzyciela nie może odmówić wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli byłyby prowadzone w obszarze właściwości sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir. Ograniczenie tego obowiązku materializuje się z kolei w art. 8 ust. 8 u.k.s.e., który nakazuje odmowę podjęcia tych czynności, jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji, zaległość przekracza sześć miesięcy.

Projektodawcy proponują zmianę tego artykułu. Dodając kryterium "ilości spraw, które wpłynęły w danym roku do kancelarii" i "skuteczności egzekucji". Ich zdaniem „wprowadzenie projektowanej zmiany art. 8 ust. 8 u.k.s.e pozwoli na powstanie w dłuższym okresie czasu większej ilości kancelarii komorniczych znajdujących się w przedziale wpływu spraw miedzy 2000-5000 rocznie, czyli najskuteczniejszych i najefektywniejszych”.

Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej proponowana nowelizacja przepisu może mieć charakter dyskryminujący i antykonkurencyjny, bowiem wskazane rozwiązania w praktyce uderzą w większe kancelarie komornicze. Pogarszają bowiem ich sytuację rynkową,wymuszając na nich legitymowanie się „odpowiednią skutecznością”, podczas gdy mniejsze firmy, obsługujące do 2 000 spraw rocznie, nie będą musiały nią wykazywać.

Dla Naczelnej Rady Adwokackiej nie są również jasne kryteria „załatwialności” spraw ustanowione dla danych kancelarii komorniczych. Obliczenia dokonane przez projektodawców nie uwzględniają bowiem specyfiki spraw, którymi zajmuje się dana kancelaria komornicza.

Zdaniem NRA wolny rynek jest zdolny do samoregulacji i ingerencja w niego ustawodawcy na tym poziomie jest niewskazana. Bowiem wierzyciele, którzy nie będą zadowoleni z obsługi danej kancelarii komorniczej, będą unikać kierowania do niej nowych spraw lub też cofną złożony wcześniej wniosek o egzekucję.

Dlatego Naczelna Rada Adwokacka negatywne opiniuje projekt.

PS/źródło:adwokatura.pl