statystyki

Temida ma opaskę na oczach, ale sędzia nie. I widzi, co ma na sobie podsądny

autor: Ewa Maria Radlińska22.09.2014, 08:20; Aktualizacja: 22.09.2014, 15:27

Jeansy, bluza z kapturem czy dres u oskarżonego świadczą o lekceważeniu wymiaru sprawiedliwości. Choć nie przełożą się na skazanie niewinnego, to jednak mogą wpłynąć na ocenę prognozy kryminogennej.

Jak cię widzą, tak cię piszą. Także w sądzie. Choć widok stron postępowań na korytarzach sądowych w jeansach, adidasach czy krótkich spódniczkach nikogo dziś już nie dziwi, wiadomo, że biała koszula i długie spodnie wpływają na ogólne wrażenie i odbiór strony przez sąd.

Ale czy to rolą adwokata jest instruowanie klienta, jak ma się ubrać? - Co do zasady, nie. W niektórych jednak sprawach, np. tych dotyczących kontaktów z dzieckiem czy władzy rodzicielskiej - jeśli jest taka potrzeba - nie zaszkodzi przypomnieć klientowi o tym, żeby wyglądał schludnie. Chodzi zatem nie tylko o ubiór, ale i o higienę. Bywają także takie sytuacje, że np. znając preferencje stylizacyjne klientki, wydaje się wskazane zwrócić uwagę, żeby makijaż tym razem nie był zbyt intensywny a strój inny niż na dyskotekę. Wrażenia sądu w tym zakresie nie mogą mieć istotnego znaczenia, jakkolwiek czasem strój, a także sposób odpowiadania na pytania sądu, zachowanie klienta, mogą jakoś korespondować z oceną sądu co do wiarygodności osoby a w konsekwencji jej zeznań – uważa adwokat Bartłomiej Witucki.

Adwokat Katarzyna Korman, która prowadzi sprawy rodzinne wskazuje, że tylko raz miała taką sytuację, że zwróciła klientowi uwagę na strój. Poza tym nie miała większych zastrzeżeń, co do sposobu ubioru swoich klientów. - Ta moja jedna sprawa, w której ingerowałam w wygląd klienta, była sprawą karną. Zwróciłam klientowi uwagę, by ubrał się tak, aby zakryć tatuaże – wspomina. Dodaje, że to była sprawa z urzędu, a takim przypadku często klienci nie są zainteresowani kontaktem z adwokatem przed rozprawą, albo są doprowadzani z aresztu, a to uniemożliwia współpracę w tym zakresie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Joanna Żakowska(2014-09-23 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  Ta , obserwuję sądy i prokuratorów jako oskarżyciel posiłkowy i żadnej kultury nie widzę . Sami ubrani dziwacznie . Dawno straciłam do nich szacunek bo są stronniczy i łamią prawo . Jak widać po powyższym artykule tak się rozpieścili naszymi podatkami , że kompletnie są oderwani od życia . Niech więc wiedzą , że właśnie ta tipsiara i dresiarz założyli , we własnym mniemaniu , najbardziej eleganckie rzeczy jakie mieli . Ludzie się nie myją bo nikt ich tego nie nauczył a poza tym "częste mycie skraca życie" . Zdaje mnie się , że w więzieniu też ich nikt do tego nie zachęca . Tatuaże są zaś przedmiotem dumy i wiele z nich można odczytać , tylko sędziowie nie tylko nic nie chcą widzieć a i nic nie słyszą a już na pewno nie powiedzą . Kto tu jest większym przestępcą?

  Odpowiedz
 • barbara26(2014-09-26 00:03) Zgłoś naruszenie 00

  Nawiązując współpracę z adw Katarzyna Słapczyńska można liczyć na to, że nie tylko będzie interesować się powierzoną sprawą od strony prawnej, ale również biorąc pod uwagę zachowanie klienta i to, co ma sobie. Posiada ogromną wiedzę, jest energiczna i nie straszna jej żadna trudna sprawa.

  Odpowiedz
 • Andziej Jakubiec(2014-09-26 11:16) Zgłoś naruszenie 00

  Jako adwokat zawsze informuję swoich klientów o tym jak przebiega rozprawa, jak należy postępować oraz jak należy wyglądać. Nie każdy musi to wiedzieć przed pierwszą wizytą w sądzie :)

  Odpowiedz
 • a(2014-09-22 16:26) Zgłoś naruszenie 00

  Co to jest ta "prognoza kryminalna" ? Tzn. ,że jest winien z wygładu?

  Odpowiedz
 • szarak sędzia(2014-09-22 17:30) Zgłoś naruszenie 00

  Nie kryminalna lecz kryminogenna. A jest to ocena na podstawie wszelkich informacji o oskarżonym, czy w przyszłości z większym lub mniejszym prawdopodobieństwie dopuści się ponownie przestępstwa. Nie dotyczy to sytuacji o których piszesz czyli czy jest winny w ogóle. ..od tego jest materiał dowodowy. Sąd zaś stosując tzw. zawiasy ma od 2 do 5 lat okresu próby. I bardzo się cieszę, że jest chyba jeden sędzia w Polsce, który nie zaklina rzeczywistości i mówi jak jest w praktyce. O tym każdy adwokat wie i każdy z nich mówi klientowi umyć się, ładnie ubrać itd. Jak przychodzi wytatulowana łajza, w krótkich spodenkach, żujący gumę i podkoszulku obwieszony złotym łańcuchem to od razu dostaje właśnie ten maksymalny okres warunkowego zawieszeni kary bo właśnie na wejściu sprawia wrażenie osoby, która będzie częstym klientem sądu.
  I słusznie. .. Oskarżony staje przed sądem i tak też powinien się ubierać. Jakoś nikogo z polaczķów nie zastanawia ze co tydzień do kościoła idzie się w garniturze...

  Odpowiedz
 • sdfgbhnm(2014-09-22 18:02) Zgłoś naruszenie 00

  A może kryminologiczna?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane