NSA zdecyduje, jak szybko notariusz będzie mógł otworzyć kancelarię

autor: Anna Krzyżanowska22.09.2014, 08:00; Aktualizacja: 22.09.2014, 10:22
Minister sprawiedliwości powołuje notariusza i wyznacza siedzibę jego kancelarii

Minister sprawiedliwości powołuje notariusza i wyznacza siedzibę jego kancelariiźródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie podejmie dziś decyzję, jaki status w procedurze powoływania rejentów przysługuje ich izbie. Zakończy to spór między samorządem a Ministerstwem Sprawiedliwości.

Jeśli NSA uzna izbę za stronę, samorząd rejentów będzie uprawniony skarżyć ministerialne decyzje o powołaniu na notariusza. To zaś może znacznie wydłużyć prawnikom drogę do otwarcia własnej kancelarii.

Rozbieżna interpretacja

Zgodnie z art. 10 ustawy – Prawo o notariacie (Dz.U. z 2014 r. nr 164 ze zm. – dalej: pr. not.) notariusza powołuje i wyznacza siedzibę jego kancelarii minister sprawiedliwości: na wniosek osoby zainteresowanej i po zasięgnięciu opinii rady właściwej izby notarialnej.

W żadnym z przepisów nie wskazano jednak, jakie uprawnienia w tej procedurze przysługują właściwej izbie notarialnej. Efekt jest taki, że Krajowa Rada Notarialna wyrobiła sobie swój pogląd na sprawę, a resort sprawiedliwości – swój (patrz wypowiedzi obok). Na sporze cierpią zaś kandydaci na rejentów, których powołania kwestionuje samorząd. Dla przykładu w lipcu 2014 r. Izba Notarialna w Krakowie w szeregu postępowań o powołanie na notariusza złożyła oświadczenie o przystąpieniu do sprawy w charakterze strony.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2014-09-22 11:39) Zgłoś naruszenie 00

  Aha , notariuszy teraz będzie powoływał Grabarczyk . Ciekawe , czy stawki pozostaną constans .
  No , a z tym okresem oczekiwania , to nie wiem , bo zanim ten się wysłowi , to zainteresowany zapomni , że sponsorował jakąkolwiek spółdzielnię . Tak sobie myślę .

  Odpowiedz
 • antyKRN(2014-09-22 12:33) Zgłoś naruszenie 00

  Jak prawnik (notariusze z KRN) może takie bzdury wypisywać twierdząc, że Rada nie równa się Izba? Rada jest organem Izby i nie ma samodzielnego bytu. To, że ustawodawca posłużył się skrótem, że to Rada opiniuje, a nie Izba przez swój organ tj. Radę, jest jedynie niechlujstwem legislacyjnym, ale nie można z tego powodu wywodzić takich wniosków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane