Nowelizacja przewiduje uzupełnienie tego katalogu o pojazdy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. "Pojazdy tych służb są już zwolnione z innych opłat pobieranych na mocy ustawy o drogach publicznych i nie ma podstaw, aby nie były one zwolnione również z obowiązku uiszczania opłaty elektronicznej" - podkreślono w uzasadnieniu.

Nowelizacja rozszerza także katalog służb ratowniczych korzystających ze zwolnienia z opłaty elektronicznej o pojazdy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz pojazdy służb ratownictwa górniczego.

W noweli proponuje się, aby pojazdy służb ratowniczych, sił zbrojnych i służb mundurowych były zwolnione od opłat niezależnie od tego, czy dany pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym uczestniczącym w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Wprowadzenia tego typu rozwiązań domagały się m.in. resorty spraw wewnętrznych, obrony narodowej oraz kierownictwo policji, wskazując, że podległe im jednostki korzystają z autostrad płatnych w trakcie wykonywania powierzonych im ustawowo zadań, nie zawsze poruszając się pojazdami uprzywilejowanymi.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami odpowiedzialność administracyjna za większość naruszeń obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej będzie ponosił właściciel pojazdu, a nie kierujący, jak jest obecnie. Nowela wprowadza też zasadę, że nie może zostać nałożona więcej niż jedna kara administracyjna za naruszenie wspomnianego obowiązku w ciągu jednego dnia. Za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej będzie groziła kara w wysokości nawet 1500 zł.

Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.