statystyki

Oświadczenia majątkowe zablokują CBA

autor: Ewa Ivanova16.09.2014, 16:00
CBA zwraca uwagę, że prognozy skutków finansowych związanych z wejściem w życie nowej regulacji są zbyt optymistyczne.

CBA zwraca uwagę, że prognozy skutków finansowych związanych z wejściem w życie nowej regulacji są zbyt optymistyczne.źródło: ShutterStock

Jeśli ustawa o oświadczeniach majątkowych zostanie przyjęta w kształcie proponowanym przez ministra sprawiedliwości, ogromna większość przesyłanych do CBA oświadczeń będzie poddana jedynie rejestracji (jako korespondencja wpływająca), a następnie archiwizacji bądź zniszczeniu. I to nawet gdy CBA zostanie wzmocnione – jak jest planowane w tym celu – 10 dodatkowymi etatami. Tak ostrzega szef CBA w swojej opinii do projektowanej przez ministra sprawiedliwości ustawy o oświadczeniach majątkowych.

Brak rąk do pracy

Z uzasadnienia projektu wynika, że w związku z rozszerzeniem obowiązku składania oświadczeń majątkowych na nowe podmioty, w sumie deklaracje będzie musiało złożyć ok. 830 tys. osób (dziś ok. 500 tys.). A to oznacza, że do biura trafiłoby co roku ponad 40 tys. deklaracji o stanie majątku przesłanych przez 2,5 tys. organów, które będą te oświadczenia przyjmować.

CBA zwraca uwagę, że prognozy skutków finansowych związanych z wejściem w życie nowej regulacji są zbyt optymistyczne. Błędna jest informacja podawana przez resort w uzasadnieniu projektu, że 10 dodatkowych etatów (wydatek ok. 800 tys. zł rocznie) w CBA pozwoliłoby na zwiększenie kontroli co roku o tysiąc oświadczeń.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane