statystyki

Oświadczenia majątkowe zablokują CBA

autor: Ewa Ivanova16.09.2014, 16:00
CBA zwraca uwagę, że prognozy skutków finansowych związanych z wejściem w życie nowej regulacji są zbyt optymistyczne.

CBA zwraca uwagę, że prognozy skutków finansowych związanych z wejściem w życie nowej regulacji są zbyt optymistyczne.źródło: ShutterStock

Jeśli ustawa o oświadczeniach majątkowych zostanie przyjęta w kształcie proponowanym przez ministra sprawiedliwości, ogromna większość przesyłanych do CBA oświadczeń będzie poddana jedynie rejestracji (jako korespondencja wpływająca), a następnie archiwizacji bądź zniszczeniu. I to nawet gdy CBA zostanie wzmocnione – jak jest planowane w tym celu – 10 dodatkowymi etatami. Tak ostrzega szef CBA w swojej opinii do projektowanej przez ministra sprawiedliwości ustawy o oświadczeniach majątkowych.

Brak rąk do pracy

Z uzasadnienia projektu wynika, że w związku z rozszerzeniem obowiązku składania oświadczeń majątkowych na nowe podmioty, w sumie deklaracje będzie musiało złożyć ok. 830 tys. osób (dziś ok. 500 tys.). A to oznacza, że do biura trafiłoby co roku ponad 40 tys. deklaracji o stanie majątku przesłanych przez 2,5 tys. organów, które będą te oświadczenia przyjmować.

CBA zwraca uwagę, że prognozy skutków finansowych związanych z wejściem w życie nowej regulacji są zbyt optymistyczne. Błędna jest informacja podawana przez resort w uzasadnieniu projektu, że 10 dodatkowych etatów (wydatek ok. 800 tys. zł rocznie) w CBA pozwoliłoby na zwiększenie kontroli co roku o tysiąc oświadczeń.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane