Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero w 2016 roku. Do tego czasu każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego.
Obowiązek meldunkowy polega na zgłoszeniu właściwemu organowi informacji o fakcie pobytu i czasie jego zamierzonego trwania. Dokładnie może chodzić między innymi o zameldowanie o urodzeniu dziecka, zmianie stanu cywilnego bądź o zgonie danej osoby. Jednak zazwyczaj obowiązek ten dotyczy:
- zameldowania na pobyt stały, czyli deklarację zamieszkania w określonej miejscowości pod wskazanym adresem z zamiarem stałego przebywania;
- zameldowania na pobyt czasowy, czyli deklarację okresowego przebywania w innej miejscowości pod wskazanym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem, bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego,
- wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.
W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego, ale będąc zameldowanym na stałe w jednym miejscu, można być jednocześnie zameldowanym na pobyt czasowy w innym (tylko jednym) miejscu.
Na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące należy zameldować się najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Jeśli meldunek dotyczy pobytu czasowego, należy zgłosić, ile będzie on trwał.
Z kolei osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 2 miesiące ma obowiązek zameldować się na pobyt stały. Nie musi tego robić między innymi, jeżeli pracuje poza miejscem pobytu stałego, jej pobyt w tym miejscu związany jest z kształceniem się, leczeniem, wypoczynkiem lub podyktowany względami rodzinnymi lub też jeśli dana osoba odbywa czynną służbę wojskową albo przebywa w zakładzie karnym i poprawczym, areszcie śledczym, schronisku dla nieletnich czy zakładzie wychowawczym.
Od 2015 roku dane o naszym adresie znikną z dowodów osobistych, ale sam obowiązek meldunkowy zostanie zlikwidowany dopiero w 2016 roku.
Komentarze (9)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze- do zameldowania się wymagana jest odrębna zgoda właściciela lokalu (umowa najmu nie wystarczy),
- właściciel lokalu nie może później samodzielnie wymeldować osoby, która się wyprowadziła.
Gdyby osoba meldująca mogła to zrobić samodzielnie, a właściciel mógł ją w każdej chwili wymeldować, to obowiązek meldunkowy miałby same zalety - nie trzebaby było jeździć z wymianą byle papierka na drugi koniec Polski...
No właśnie. Ja tak samo się zastanawiam. Często się przeprowadzam i mógłbym powiedzieć, że nie mam stałego miejsca pobytu. Co mam zrobić? Bez sensu. Niestety, co jest pewną fikcją, trzeba podać jeden adres "meldunkowy", pod którym tak naprawdę będzie się odbierało pocztę. A gdzie jesteś to inna sprawa. Bardzo dużo ludzi tak niestety funkcjonuje.