Na czym polega obowiązek meldunkowy

autor: Agnieszka Brzostek16.09.2014, 07:00
W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego.

W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego.źródło: ShutterStock

Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero w 2016 roku. Do tego czasu każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • QQ -komendanta głównego(2014-09-19 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  kupiłeem działkę budowlaną i się buduję ,niemam zadnego meldunku ,teraz mieszkam w przyczepie na działce i się buduję ,za prad rachunki przychodza na dzialke a niemogę sie zameldować, gdyż musi byc odbiór budynku (zakonczenie budowy) ,zakonczenie bedzie za dwa lata ,a niemam obowiazku zgłaszać zakonczenia budowy - więc nigdy nie dostane meldunku bez meldunku niemoge kupic samochodu ,wziąć faktury na materiały budowlane

  Odpowiedz
 • zezem(2014-09-18 18:22) Zgłoś naruszenie 00

  A co z osobami które mieszkają na stałe np w przyczepie kempingowej na swojej działce.Żaden urzędnik nie zamelduje takiej osoby.Niech jakaś urzędnicza mądrala wybrnie z tej sytuacji, czekam na odpowiedź.

  Odpowiedz
 • Brian(2014-09-18 16:00) Zgłoś naruszenie 00

  2: Mirek
  No właśnie. Ja tak samo się zastanawiam. Często się przeprowadzam i mógłbym powiedzieć, że nie mam stałego miejsca pobytu. Co mam zrobić? Bez sensu. Niestety, co jest pewną fikcją, trzeba podać jeden adres "meldunkowy", pod którym tak naprawdę będzie się odbierało pocztę. A gdzie jesteś to inna sprawa. Bardzo dużo ludzi tak niestety funkcjonuje.

  Odpowiedz
 • realista(2014-09-17 16:37) Zgłoś naruszenie 00

  Obowiązek meldunkowy nie byłby taki uciążliwy, gdyby nie dwie rzeczy:
  - do zameldowania się wymagana jest odrębna zgoda właściciela lokalu (umowa najmu nie wystarczy),
  - właściciel lokalu nie może później samodzielnie wymeldować osoby, która się wyprowadziła.

  Gdyby osoba meldująca mogła to zrobić samodzielnie, a właściciel mógł ją w każdej chwili wymeldować, to obowiązek meldunkowy miałby same zalety - nie trzebaby było jeździć z wymianą byle papierka na drugi koniec Polski...

  Odpowiedz
 • ui(2014-09-17 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  na czym polega obowiązek meldunkowy ? na niczym - nikt nie jest w stanie zmusić nikogo aby biegał po urzędach i "przemeldowywał" się jeśli przepis nie ma żadnej sankcji. Ot taka normalka made in POlandia , mamy prawo które mamy tam gdzie jak wiadomo słońce nie dochodzi...

  Odpowiedz
 • smoq(2014-09-17 09:21) Zgłoś naruszenie 10

  a jak to zostanie rozwiązane w przypadku zapisywania dziecka do szkoły czy przedszkola? obowiązek meldunkowy ...bez niego co załatwisz...teraz jest problem a co będzie później?

  Odpowiedz
 • uuu(2014-09-17 00:44) Zgłoś naruszenie 00

  yyy

  Odpowiedz
 • Mirek(2014-09-16 20:56) Zgłoś naruszenie 00

  Ja mam dwa mieszkania w odległości około 200 metrów. Mieszkam w obu. Czy zatem pójdę do więzienia? Np. śpię w jednym i zjem sobie tu śniadanie. Na obiad idę do drugiego. Wieczorem zastanowię się spać może w drugim, a może wrócić do pierwszego. Zatem proszę o odpowiedź (bo w urzędzie skarbowym nie uzyskałem odpowiedzi) gdzie według przepisów na stałe mieszkam? Nie piszę tego złośliwie. Jest to autentyczna moja sytuacja. Zameldowany jestem od urodzenia w tym drugim, ale już np. dla US figuruję w pierwszym, bo tu jest mi wygodniej odbierać pocztę. W zimę mieszkam w pierwszym (drugiego nie ogrzewam). W lecie natomiast oceniam, że jest mała przewaga pobytów w drugim. Zresztą sam nie wiem. Nigdy nie zastanawiałem się w którym mieszkaniu jestem więcej. Swoje rzeczy mam w obu mieszkaniach.

  Odpowiedz
 • k(2014-09-16 07:34) Zgłoś naruszenie 00

  A co z adresem w prawie jazdy? Czy o tym też ktoś pomyślał? Teraz po zmianie meldunku trzeba wymieniać prawo jazdy, a za to trzeba już płacić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane