statystyki

Wybory samorządowe: Sporne sześć dni kadencji radnych

autor: Leszek Jaworski15.09.2014, 17:00
Problemy z ustaleniem daty wygaszenia mandatów radnych

Problemy z ustaleniem daty wygaszenia mandatów radnychźródło: DGP

Mandaty dotychczasowych włodarzy wygasają 16 czy 21 listopada? Przepisy są niespójne . A to rodzi wątpliwości, np. do kiedy trzeba składać oświadczenia majątkowe.

Co więcej, jeśli art. 16 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) stanowiący, że kadencja rady trwa cztery lata, licząc od dnia wyboru, odczytywać dosłownie, to między 16 (data tegorocznego głosowania) a 21 listopada (tego dnia szliśmy do urn w 2010 r.) w lokalnych społecznościach panowałaby dwuwładza.

Powód problemów

Zamieszanie z jednoznacznym określeniem końca kadencji wynika z określonego w kodeksie wyborczym (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 ze zm.) mechanizmu ustalenia dnia, na który premier wyznacza wybory. Ma on po raz pierwszy zastosowanie w tegorocznej elekcji rad.

– W myśl art. 371 par. 1 kodeksu wybory samorządowe muszą być wyznaczone na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Natomiast uchylona w 2011 r. ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików województw w art. 25 par. 1 mówiła, że datę wyborów ustala się na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji rad – tłumaczy prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane