Co robić, gdy w spadku są głównie długi

autor: Maria Kuźniar15.09.2014, 08:55; Aktualizacja: 15.09.2014, 08:56
W chwili śmierci na spadkobierców przechodzą zarówno prawa, jak i obowiązki zmarłego.

W chwili śmierci na spadkobierców przechodzą zarówno prawa, jak i obowiązki zmarłego.źródło: ShutterStock

Pan Andrzej kilka tygodni temu stracił brata. – Nie zostawił testamentu, a oprócz rodziców, dziadków i mnie nie miał żadnej innej rodziny – pisze czytelnik. – Podejrzewamy, że przed śmiercią zaciągnął długi na dużą kwotę. Co powinniśmy zrobić, żeby nie płacić jego zobowiązań? Czy oprócz rodziców dziedziczę również ja i dziadkowie?

W chwili śmierci na spadkobierców przechodzą zarówno prawa, jak i obowiązki zmarłego. Jeśli nie ma testamentu, prawo do dziedziczenia mają spadkobiercy ustawowi, czyli osoby, które ze względu na stopień pokrewieństwa i więzy prawne są wskazane jako dziedziczące. W tym przypadku – gdy zmarły nie zostawił testamentu, nie miał też innej rodziny niż osoby wymienione w liście naszego czytelnika, całkowity spadek dziedziczą rodzice. Rodzeństwo może dziedziczyć, jeśli jedno z rodziców lub oboje nie żyją bądź też gdy żadne z nich nie może lub nie chce tego zrobić. Spadkobierca, który odrzucił spadek, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jak gdyby nie dożył jego otwarcia. Dlatego też pan Andrzej zostanie spadkobiercą wtedy, gdy ze spadku zrezygnują rodzice. Od kilku lat ustawowymi spadkobiercami mogą być też dziadkowie, ale tylko wówczas gdy w momencie otwarcia spadku spadkodawca nie miał innych wspomnianych wcześniej krewnych – czyli małżonka, zstępnych (dzieci),

Zdarza się, że zmarły pozostawia po sobie liczne zobowiązania, także finansowe, nie oznacza to jednak, że automatycznie spadkobiercy będą zobowiązani do ich spłaty. Możliwe jest złożenie oświadczenia, w którym uprawniony zrzeka się spadku bądź przyjmuje go z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli rodzina wie o zobowiązaniach zmarłego, może odrzucić spadek, traci wówczas jednak prawo do wszystkich rzeczy pozostawionych przez spadkodawcę.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że odpowiedzialność za ewentualne długi ogranicza wysokość spadku. Mówiąc inaczej – takie przyjęcie spadku nie spowoduje kłopotów finansowych spadkobierców – długi spłacą tylko w takiej części, na jaką pozwala spuścizna wchodząca w skład inwentarza. Czyli jeśli w spadku zmarły zostawia np. 30 tys. zł, to tylko do tej wysokości spadkobiercy muszą spłacić jego długi.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane