statystyki

Za zrobienie selfie przed sąd. Na Filipinach

29.08.2014, 10:15; Aktualizacja: 29.08.2014, 10:25

Już niedługo zrobienie selfie z przechodniami w tle może się dla Filipińczyków skończyć sprawą w sądzie. Parlament w Manili pracuje właśnie nad przepisami, które zakazują uwieczniania na komórkowych autoportretach przypadkowych osób i prywatnych budynków.

Zgodnie z projektem tzw. ustawy o ochronie przed ingerencją w prywatność, amatorzy własnego wizerunku będą musieli każdorazowo upewniać się, że na udostępnianych w mediach społecznościowych selfies nie znalazł się nikt, kto nie wyraził na to zgody. Zdjęcie nie spełniające tych wymogów będzie uznawane za wykonane z zamiarem uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej. Fakt, że selfie nie zostało opublikowane w social media dla zysku nie miałby przy tym żadnego znaczenia dla postępowania sądowego. Osoba, która przypadkiem rozpoznała siebie na fotografii rozpowszechnionej w portalu społecznościowym, będzie bowiem miała prawo wytoczyć powództwo cywilne przeciwko jej autorowi oraz ubiegać się o odszkodowanie. Pozew o bezprawne wtargnięcie na teren prywatny będzie mógł złożyć również właściciel nieruchomości przypadkowo uwiecznionej na zdjęciu.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane