statystyki

Adwokat Andrzej Nogal tworzy nowe zasady etyki adwokackiej

28.08.2014, 07:50; Aktualizacja: 28.08.2014, 10:12
Krzysztof Stępiński, adwokat

Krzysztof Stępiński, adwokatźródło: Materiały Prasowe

Mecenas Mikołaj Pietrzak nie potrzebuje obrońcy. Inaczej jest z palestrą. Kiedy ją flekują, bywa bezradna

W zbiorze zasad etycznych i godności zawodu, na co dzień określnym jako kodeks etyczny, nie ma nic odkrywczego. Ot, kilka odwołań do zasad etycznych, wypracowanych przez kulturę śródziemnomorską. Wystarczy przeczytać, należy stosować. Adwokacki kodeks etyczny nie jest tworem doskonałym. Ale skoro obowiązuje, podlega wykładni. Ostatnio odczytał go na nowo adw. Andrzej Nogal („Wyrok w sprawie więzień CIA wyrządził w Polsce wiele szkód”, DGP 163/2014). Dla adwokatury byłoby lepiej, gdyby w tej sprawie milczał.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • czytelnik ,doświadczony...(2014-08-28 13:15) Zgłoś naruszenie 00

  Przyłaczam się do opinii "potencjalnego klienta",też mam takie doświadczenie ,z adwokatem... z bożej łaski. też nie wiedziałam czy mnie bronił ,czy oskarża. najważniejsze było honorarium...żałosne...

  Odpowiedz
 • rl(2014-08-29 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  Na miejscu tego pana, problemu etyki w tym zawodzie nawet bym nie ruszał. Na trzęsawisku grunt jest bardziej stabilny :)).
  Rolą adwokata nie jest dotacie do prawdy obiektywnej tylko ładne przedstawienie stanowiska strony, przed sądem. To nie ma nic wspólnego z jakąś szczególną etyką. Żeby mogło mieć, to musielibyśmy stworzyć kodeks etyki strony lub oskarżonego. Jeśli strona łże sędziemu w żywe oczy, to adwokat z racji funkcji nie może wstać i powiedzieć: "mój klient łże, wysoki sądzie, nieetyczne byłoby milczenie w obliczu kłamstwa, ale mój klient kłamiąc ma ku temu dobry powód..."
  Rodowodem i istotą zawodu adwokata nie jest prawo (Cyceron był adwokatem a nie był prawnikiem) tylko przekonanie sędziego lub przysięgłych. Przez całe wieki zawód adwokata i prawnika nie były tożsame, i wcale nie było złe rozwiązanie.

  Odpowiedz
 • potencjalny klient(2014-08-28 11:19) Zgłoś naruszenie 00

  Z taki adwokatem to sam nie wiesz, czy czasem dwóch prokuratorów cię nie oskarża?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane