statystyki

Projekt o oświadczeniach majątkowych upośledza małżeństwa

autor: Ewa Ivanova26.08.2014, 07:48; Aktualizacja: 26.08.2014, 07:49

Ujednolicenie reguł składania oświadczeń majątkowych i ich kontroli, poszerzenie kręgu osób objętych obowiązkiem składania deklaracji oraz ich jawność – to najważniejsze plusy projektu nowej ustawy o oświadczeniach majątkowych, którą przygotował resort Marka Biernackiego. Tak przynajmniej uważają Fundacja im. S. Batorego oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska, które przedstawiły swe opinie na temat planowanych rozwiązań.

„Za właściwą uznajemy propozycję rozszerzenia kręgu osób, które zostaną objęte obowiązkiem składania oświadczeń” – pisze Fundacja Batorego. Chodzi o objęcie zakresem regulacji, m.in. funkcyjnych, pracowników ZUS oraz NFZ, konsultantów w ochronie zdrowia, członków wojewódzkich i powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, lekarzy orzeczników ZUS, rektorów i prorektorów uczelni publicznych, notariuszy i ich zastępców, a także egzaminatorów na prawo jazdy.

„Nie jesteśmy natomiast pewni, czy konieczne jest rozciąganie tego obowiązku na: rzecznika praw obywatelskich oraz jego zastępców, rzecznika praw dziecka oraz jego zastępcę, generalnego inspektora ochrony danych osobowych oraz jego zastępców, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz jego zastępców i rzecznika praw pacjenta oraz jego zastępców” – wylicza fundacja. Tłumaczy, że skoro celem omawianej ustawy ma być zbudowanie skutecznego systemu prewencji i kontroli antykorupcyjnej, jak również przejrzystości życia publicznego, to objęte nią powinny być osoby podejmujące znaczące decyzje administracyjne i finansowe lub mające wpływ na stosowanie lub tworzenie prawa.

Są też bardziej szczegółowe uwagi. Oświadczenia majątkowe mają dotyczyć nie tylko majątku osobistego, lecz także tego objętego małżeńską wspólnością majątkową. Jak podkreśla Fundacja Batorego, oznacza to, że osoby pełniące funkcje publiczne pozostające w konkubinacie nie będą musiały wykazywać majątku wspólnego z osobą, z którą pozostają w faktycznym pożyciu i z którego faktycznie korzystają. To samo dotyczy zresztą małżonków, którzy mają rozdzielność majątkową.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • i.l.(2014-08-26 09:12) Zgłoś naruszenie 00

  niech wszyscy ujawniają dochody na pewno będzie uczciwie

  Odpowiedz
 • naziemny(2014-08-26 13:42) Zgłoś naruszenie 00

  myślę, że oświadczenia powinni składać ci którzy działają w Fundacji Batorego, FOR, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Watchdog, Court Watch itd.
  Ci to dopiero mają wpływ na stanowienie prawa i decyzje w wielu sprawach a do tego nieskrępowane możliwości lobbingu. Do tego moim zdaniem oświadczenia majątkowe powinni składać wszyscy dziennikarze - oni to mają jako 4 władza prawdziwy rząd dusz i społeczeństwo powinno mieć prawo ich kontrolować.
  Na pewno mają większy wpływ na rzeczywistość niż asystenci w sądach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane