statystyki

Zmienią się warunki bytowe dla więźniów: Środki higieny i pościel dostaną częściej

autor: Joanna Kowalska13.08.2014, 06:30; Aktualizacja: 13.08.2014, 09:19
Łóżka będą wymieniane co 15, a nie co 20 lat. Nową szczoteczkę do zębów więźniowie dostaną po 3, a nie po 6 miesiącach.

Łóżka będą wymieniane co 15, a nie co 20 lat. Nową szczoteczkę do zębów więźniowie dostaną po 3, a nie po 6 miesiącach.źródło: ShutterStock

Wydawane więźniom szczoteczki do zębów, bielizna czy poduszki będą częściej wymieniane. Przewiduje to wchodzące jutro w życie rozporządzenie w sprawie warunków bytowych osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Łóżka będą wymieniane co 15, a nie co 20 lat. Nową szczoteczkę do zębów więźniowie dostaną po 3, a nie po 6 miesiącach. Zamiast jednej sztuki bielizny otrzymają dwie, a okres ich używania zostanie zmniejszony z 8 do 6 miesięcy. Zwiększyć się ma również m.in. ilość przyznawanego papieru toaletowego czy maszynek do golenia.

– Zmiany dokonane w rozporządzeniu poprawią warunki bytowe zwłaszcza tych osób, które nie mają wsparcia finansowego ze strony rodziny i nie pracują podczas odbywania kary czy tymczasowego aresztowania. Mimo wszystko będą to zmiany poprawiające sytuację osadzonych tylko w niewielkim stopniu – uważa Justyna Lewandowska, dyrektor w Krajowym Mechanizmie Prewencji przy rzeczniku praw obywatelskich.

Ekspertka podkreśla, że zwiększone normy przyznawanych środków higieny mogą się okazać wciąż niewystarczające.

Mimo dodatkowych kosztów zmian, wynoszących niemal 1,3 mln zł, resort sprawiedliwości wylicza, że nowe rozporządzenie przyniesie również prawie 4 mln zł oszczędności rocznie. Wynika to z wydłużenia okresu używalności innych przedmiotów. Dotyczy to m.in. kurtek zimowych, naczyń, ręczników, butów czy prześcieradeł. Zrezygnowano też z kupowania kobietom rajstop, gdyż odbierane były sporadycznie. Rzadziej – bo według zgłaszanych potrzeb – będą też wydawane spódnice, które obecnie są odbierane tylko przez 40 proc. uprawnionych, czy mydła, z których więźniowie nie korzystają, bo wolą używać własnych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane