statystyki

Samodzielny prawnik nie otrzyma przetworzonej informacji publicznej

autor: Łukasz Zalewski08.08.2014, 08:50; Aktualizacja: 08.08.2014, 09:00
Prawnik

To kolejny wyrok odmawiający doradcy dostępu do informacji publicznejźródło: ShutterStock

Organy podatkowe nie muszą udostępniać przetworzonej informacji o liczbie postępowań karnych i sposobie ich rozstrzygnięcia doradcy podatkowemu – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

To kolejny wyrok odmawiający doradcy dostępu do informacji publicznej. Doradca i jednocześnie partner w kancelarii prawnej wystąpił do organów podatkowych i kontroli skarbowej o wyjaśnienie, ile postępowań karnych skarbowych wszczynanych jest tuż przed upływem terminu przedawnienia. Informacje te były mu potrzebne do opracowania, które pokazywałoby praktykę stosowaną przez fiskusa.

Zgodnie z przepisami postępowanie podatkowe powinno zakończyć się przed upływem terminu przedawnienia (co do zasady 5 lat). Organy podatkowe, chcąc dać sobie więcej czasu na rozpatrzenie danej sprawy, wykorzystują jednak przepis ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany po wszczęciu postępowania karnego skarbowego. Nie ma jednak statystyk pokazujących, jaka jest skala tego zjawiska.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane