TK wszczął postępowanie w sprawie opłat za czynności adwokackie. Sędziowie zbadają zgodność przepisów o wysokości stawek z ustawą o adwokaturze.

2 lipca 2013 r. Naczelna Rada Adwokacka złożyła wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją oraz ustawą o adwokaturze rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Trybunał odmówił jednak sprawdzenia, czy rozporządzenie jest konstytucyjne. W uzasadnieniu oddalenia zażalenia NRA na tę decyzję TK stwierdził, że NRA przekroczyła zakres ograniczonej rzeczowo legitymacji wnioskowej. Dlatego też trybunał rozpozna sprawę taksy adwokackiej tylko w zakresie zgodności rozporządzenia z przepisami prawa o adwokaturze.

We wniosku złożonym do TK NRA kwestionuje przede wszystkim wysokość stawek minimalnych w sprawach o odszkodowanie lub zadośćuczynienie związane z warunkami odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (120 zł), wysokość opłat za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za stawiennictwo na rozprawie (240 zł), za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia tej skargi (120 zł), za prowadzenie spraw o odszkodowanie za niesłuszne skazanie lub ukaranie, aresztowanie lub zatrzymanie (120 zł).