Zgodnie z obecnym prawem, przeznaczenie na cele nierolnicze najbardziej żyznych gruntów z klas I-III wymaga zgody ministra rolnictwa. Przepisy pozwalają skutecznie chronić najlepsze tereny pod uprawy i ograniczać nieuzasadnione wykorzystywanie ich do celów niezwiązanych z produkcją rolną.
Według prezydenta Komorowskiego, w nowelizacji nie uwzględniono wymogu, by odrolniany obszar był zwarty. To w jego opinii stwarza ryzyko, że decyzje w zakresie odrolniania gruntów i przeznaczania ich pod zabudowę mogą prowadzić do dużego rozproszenia nowych budowli. Mogłoby też dojść do łatwiejszego powstawania na gruntach rolnych klas I-III obiektów budowlanych o charakterze dominant krajobrazowych (np. kominów, silosów, elektrowni wiatrowych). Co odbiłoby się na polskim krajobrazie.
Nowela stoi także w sprzeczności z propozycjami zawartymi w prezydenckim projekcie tzw. ustawy krajobrazowej. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie ochrony krajobrazu.
Prezydent zamierza wystąpić z własną inicjatywą ustawodawczą, która w szczególnie uzasadnionych przypadkach umożliwi uproszczenie długotrwałej procedury odrolniania gruntów pod budowę domów i obiektów użyteczności publicznej, Uproszczona procedura byłaby jednak wyjątkiem dla przypadków szczególnych, a nie regułą.
Komentarze(1)
Pokaż:
Wystarczy aby tłumoki w sejmie ruszyli kopułami i napisali rozsadna zmiane w ustawie.Tak samo rzad załatwił nas z dumnie brzmiacym programem MIESZKANIA DLA MŁODYCH - pomoc łod łojczyzny - 10 % do kredytu na mieszkanie z rynku...UWAGA!! ...z rynku pierwotnego (ahh to wspieranie przedsiebiorców) gdzie mieszkanko dwupokojowe kosztuje lekko 160 000 w stanie deweloperskim. A co z mieszkaniami z rynku wtórnego??? Nie ma co, rząd wspiera młodych ludzi, buduje mieszkania, obniza koszty kredytów, zmniejsza biurokracje i papierkologie w procesie budowy domu...