Jak dostać mieszkanie po spółdzielcy

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk29.07.2014, 07:33; Aktualizacja: 29.07.2014, 10:09
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalneźródło: ShutterStock

Odziedziczyć można tylko spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Małżonkowie lub dzieci mieszkające z rodzicami nie tracą jednak po ich śmierci prawa do mieszkania lokatorskiego

Moja matka, z którą mieszkałam w spółdzielczym lokatorskim mieszkaniu, zmarła. Nie byłam członkiem spółdzielni. Czy w takim razie dziedziczę to mieszkanie?

Nikt pani z tego mieszkania nie wyrzuci, niemniej nie dziedziczy go pani. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest bowiem niezbywalne. Tym samym nie przechodzi na spadkobierców. Dziedziczeniu – na zasadach ogólnych – podlega tylko wkład mieszkaniowy. Zasadą jest, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa, czyli w tym wypadku wygasło w momencie śmierci pani mamy. Spółdzielnia zaś – zgodnie z postanowieniami jej statutu – stała się zobowiązana do zwrotu osobie uprawnionej, czyli pani, wniesionego przez mamę wkładu mieszkaniowego. Dlatego nabywa pani z tytułu dziedziczenia tylko prawo do zwrotu wkładu mieszkaniowego, zaś mamy lokatorskie prawo do lokalu bezpo- wrotnie wygasło. Jednak, skoro mieszkały panie razem, to nabyła pani również roszczenie o przyjęcie do spółdzielni, tzn. o zawarcie z panią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Nie jest to jednak równoznaczne z dziedziczeniem lokatorskiego prawa mamy. To prawo, które powstanie z chwilą przyjęcia pani do spółdzielni, będzie bowiem nowym, pani lokatorskim prawem do lokalu.

Podstawa prawna

Art. 9 ust. 3, art. 15 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane