W spółdzielni użytkowanie wieczyste jest elementem biznesu

autor: Michał Culepa14.07.2014, 19:00
balkon, nieruchomość

W piątek SN w składzie 3 sędziów podjął uchwałę, zgodnie z którą roszczenie spółdzielni mieszkaniowej o zwrot części opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i przedawnia się w terminie 3 lat, określonym w art. 118 k.c.źródło: ShutterStock

Roszczenie spółdzielni mieszkaniowej o zwrot części opłaty za wykorzystywanie gminnego gruntu przedawnia się po trzech latach, tak jak inne żądania wynikające z działalności gospodarczej – stwierdził Sąd Najwyższy.

Jedna z warszawskich spółdzielni w grudniu 2012 r. wytoczyła przeciwko miastu pozew o zwrot części opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, na których znajdują się należące do niej budynki. Chodziło o to, że w 2003 r. zapłaciła za użytkowanie wieczyste opłaty w pełnej kwocie, bez 50-proc. bonifikaty, która przysługiwała jej na mocy zawartej jeszcze w 1974 r. umowy z ówczesnymi władzami stolicy. Powołując się na orzecznictwo (m.in. uchwałę Sądu Najwyższego z 24 czerwca 2004 r., sygn. III CZP 23/04), spółdzielnia wskazywała w powództwie, że wprawdzie umowa użytkowania wieczystego została zawarta pod rządami ustawy z 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach, ale zawarte w niej postanowienia o bonifikatach są obowiązujące także w obecnym stanie prawnym. W efekcie zażądała zwrotu przez miasto blisko 124 tys. zł z tytułu nienależnie pobranych opłat.

Warszawski sąd okręgowy, rozpoznający sprawę w I instancji, uwzględnił powództwo i zasądził na rzecz spółdzielni zwrot pieniędzy plus ustawowe odsetki. Miasto złożyło apelację, podnosząc m.in. zarzut przedawnienia roszczeń. Zdaniem władz Warszawy sąd źle zastosował art. 118 kodeksu cywilnego, przyjmując zwykły, 10-letni termin przedawnienia. Tymczasem umowa użytkowania wieczystego i roszczenia z niej płynące są elementem działalności gospodarczej spółdzielni. Co za tym idzie – należy stosować w takim przypadku 3-letni termin przedawnienia, tak jak dla innych należności związanych z działalnością gospodarczą.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane