Ostatni raport NIK dotyczący praw konsumenta dowodzi, że ułomność organów państwa w połączeniu z brakiem świadomości prawnej Polaków sprawia, iż nasz kraj może być rajem dla hochsztaplerów, żerujących na niewiedzy obywateli.
Inne

Brak edukacji prawnej w Polsce już na etapie szkolnym prowadzi do tego, że Polacy nie korzystają z profesjonalnej pomocy prawnej – ani w sprawach codziennych, ani przy podejmowaniu ważnych decyzji życiowych. W efekcie przeciętny Polak podpisuje wszystko, co dostanie do podpisania – i zostaje z kredytem bez prawa do własności mieszkania; staje się z dnia na dzień dłużnikiem, bo nie odrzucił spadku; dziwi się, że musi spłacać za kolegę kredyt, bo był jego żyrantem; nie wie co to intercyza, nie rozróżnia parabanku od banku; nie wie, że w Polsce sądy są dwuinstancyjne; nie wie co to przedawnienie itd. Mało tego – kiedy jest już naprawdę źle – przeciętny Polak zamiast iść do prawnika szuka pomocy u znajomych, lub próbuje znaleźć odpowiedź na swoje pytania w internecie.

Akcja „Poznaj swoje prawa”, organizowana przez „Dziennik Gazetę Prawną” i Adwokaturę Polską ma na celu zmianę tych złych nawyków prawnych Polaków. W ramach akcji każdy kto kupi „Dziennik Gazetę Prawną” 11 i 14 lipca znajdzie w gazecie kupon uprawniający do skorzystania w te dni z porady prawnej za symboliczną złotówkę.
Na tym jednak akcja się nie skończy. W przyszłości na podobnych zasadach będzie można skorzystać z porad dotyczących konkretnych spraw – np. dziedziczenia spadków.

Gorąco zachęcamy wszystkich, by poznali swoje prawa i zaczęli konsultować swoje decyzje pod względem prawnym, dzięki czemu poczują się bezpieczniej na co dzień.

Pełna instrukcja jak skorzystać z porad oraz więcej informacji na temat akcji „Poznaj swoje prawa” dostępne są na stronie internetowej http://www.gazetaprawna.pl/poznajswojeprawa.

Adwokat Roman Kusz, Przewodniczący Komisji Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej