Komisja ds. Informatyzacji i Nowoczesnych Technologii działająca przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Opolu stworzyła aplikację na iPhony i iPady mającą ułatwić klientom dostęp do usług prawniczych.

Pełna nazwa aplikacji to: ADWOKAT Mobilny System Pomocy Prawnej. Jest to mobilna wersja strony internetowej www.adwokatura.mobi, dzięki której użytkownicy mogą w ciągu kilku sekund wyszukać kontakt do znajdującego się w najbliższej okolicy adwokata, notariusza czy komornika.

Oferujących swoje usługi prawników skatalogowano w dwóch działach: „Dla Ciebie” i „Dla Firmy”. W celu ułatwienia odnalezienia odpowiedniego specjalisty ich dane - tj. imię, nazwisko, telefon i adres e-mail - sklasyfikowane zostały według specjalności najbardziej popularnych wśród klientów. Aplikacja będzie również przydatna dla obcokrajowców, którzy będą mogli skorzystać z kategorii „Advocates for Foreigners”.

Aplikacja, którą można pobrać za darmo w serwisie Apple Store, jest odpowiedzią na postulat przedstawiony przez rzecznika praw obywatelskich ministrowi sprawiedliwości.

Reklama

- Chodziło o zapewnienie osobom zatrzymanym przez policję dostępu do listy adwokatów. Przede wszystkim mam nadzieję, że aplikacja ta pozwoli pokazać „bardziej ludzką twarz” adwokatów, a mianowicie to, że jesteśmy po to by służyć ludziom (z łac. advocatus- niosący pomoc”) i wspierać ich pomocą prawną, a to możliwe jest gdy będziemy dla nich dostępni. Zielona ikonka dostępności adwokata, zgodnie z oznaczeniami systemu, ma stanowić zachętę do wykonania telefonu bądź wysłania e-maila. Połączenie tradycji adwokackiej i nowoczesnych technologii użytych przy tworzeniu aplikacji ma służyć należycie interesom klienta. Adwokatura winna kojarzyć się nam także z nowoczesnością – mówi twórca aplikacji adwokat Grzegorz Prigan, przewodniczący Komisji Informatyzacji i Nowoczesnych Technologii przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Opolu.

Maciej Suchorabski/ESZA