statystyki

Horrendalne kary za nielegalną wycinkę drzew TK uznał za niekonstytucyjne, lecz wciąż obowiązują

autor: Joanna Kowalska03.07.2014, 08:34; Aktualizacja: 03.07.2014, 09:43
Wyrok trybunału jest niezwykle istotny, ponieważ kary często przewyższają wartość nie tylko samego drzewa, lecz nawet działki, na której są położone

Wyrok trybunału jest niezwykle istotny, ponieważ kary często przewyższają wartość nie tylko samego drzewa, lecz nawet działki, na której są położoneźródło: ShutterStock

Odroczenie skuteczności wyroku o 18 miesięcy nieco utrudnia dochodzenie praw przez ukaranych. Organy egzekucyjne nie będą bowiem czekać półtora roku z wykonaniem decyzji - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Kazimierz Bandarzewski, administratywista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Możliwość dochodzenia swoich praw w takim przypadku daje art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego. Stanowi on, że można żądać wznowienia postępowania w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją lub umową międzynarodową przepisu, na podstawie którego została wydana decyzja. Wniosek składa się w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie takiego orzeczenia. Wnosi się go do organu, który wydał kwestionowaną decyzję.

Ten wyrok trybunału jest niezwykle istotny, ponieważ kary często przewyższają wartość nie tylko samego drzewa, lecz nawet działki, na której są położone.

Odroczenie skuteczności wyroku o 18 miesięcy nieco utrudnia dochodzenie praw przez ukaranych. Organy egzekucyjne nie będą bowiem czekać półtora roku z wykonaniem decyzji. Nie powinno to jednak przesądzać o stosowaniu w dalszym ciągu przepisów niezgodnych z ustawą zasadniczą. W moim przekonaniu organy administracji mogłyby w swoich decyzjach dokonywać liberalnej wykładni tych przepisów, powołując się na wyrok trybunału. W ten sposób osoby, których dotyczy sprawa, nie byłyby karane w sposób niezgodny z konstytucją. Nie jest to oczywiste rozwiązanie, jednak zdarzały się przypadki takiej interpretacji przepisów. Istnieje więc możliwość orzekania inaczej, niż wskazują uznane za niekonstytucyjne przepisy, mimo że formalnie obowiązują. To, jak będą wyglądać decyzje w sprawie nielegalnej wycinki, zależy jednak od interpretacji przepisów przez właściwe organy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • StAAbrA(2014-07-03 10:02) Zgłoś naruszenie 00

  Tzw. trybunał konstytucyjny , klepiąc miłe dla ucha pospólstwa banialuki , stoi twardo na straży interesów swoich kryminalnych i agenturalnych mocodawców - i swojej korporacji również . Howgh .

  Odpowiedz
 • xenomorph(2014-07-03 15:02) Zgłoś naruszenie 00

  Mam nadzieję, że te absurdalne przepisy umrą śmiercią naturalną - bo w tym kraju największa kara może spotkać kogoś kto wytnie drzewo, natomiast wszelkiej maści oszuści i malwersanci mają się świetnie

  Odpowiedz
 • sn(2014-07-04 09:42) Zgłoś naruszenie 00

  37: sn z IP: 89.66.170.* (2014-07-04 09:05)

  Tak Ci od 7 lat nieudacznicy,niedouczeni, bez wiedzy,doświadczenia i zdrowego rozsądku,lodziarze,przekręciarze różnego pokroju, nepotyczni cwaniacy ,POparci ustanawiają nam prawo drakońskie w karach finansowych dla ludu, a dla siebie przepisy , aby pod pozorem prawa z naszych podatników w Sp. SP sobie nabijać kasę po 20-50-100tys.zł i odprawy (za co !!!??? po 100-500-1mln złotych info media np.PKP,PGE ) . Po to są potrzebne Spółki SP -Zarządy,RN aby upychać tak tam kolesi,pociotków (w PGE) , POpartych cwaniaków do kasy, którzy rozwalili kilka firm po drodze ,niczym się dobrym nie wykazali , nie ukarani przykładnie za zło czynione, a dostali posadkę w kolejnej firmie w ramach karuzeli jak za PZPR.
  W firmie prywatnej tak nie rządzili by , bo szybko padła by,nie było by komu dofinansować , a tu Spółki SP hulaj dusza piekła nie ma, najwyżej budżet dofinansuje, dodrukuje kasy NBP nawis -dług SP już 1 bln zł. Wyborcy po to są potrzebne takie horendalne kary,opłaty np. za uż. wieczyste w Warszawie wzrost o 400-500-1000% , daje co m-c wzrost opłat 100-150zł a podwyżka em.rent głodowych( 1000-1200zł) o 15-25 zł/m-c, aby mogli więcej dzielić między swoich POpartych i kolesi, rodzinki, kraść ,śmiać się ludowi w nos, kłamać non stop, ustawiać zakłamanych obłudnych klakierów (spec.od mrówek) . Czas najwyższy ( przy tych aferach taśmowych ujawniających ich dno) mówiąc ich słowami , dorżnąć tą watachę, aby nas więcej nie okradała , nie ciemiężyła. Wszystkie partie opozycyjne i inne ,bez względu na animozje powinni się porozumieć (czas najwyższy) i wyrzucić tą zdemoralizowana hołotę, nie ma innego wyjścia . PiS dla dobra sprawy nie powinien nie wystawiać kandydata (szczególnie przegranego parę razy bo się kompromituje PiS ), poprzeć nawet z innych partii wystawionego rozsądnego człowieka, aby działanie było skuteczne, a nie bicie dalsze piany cały czas i przegrywanie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane