statystyki

Pijanego kierowcę potraktują jak pedofila

autor: Piotr Szymaniak03.07.2014, 07:59; Aktualizacja: 03.07.2014, 09:17
kierowca, prawo jazdy

259 nietrzeźwych kierowców zatrzymała policja 1 lipcaźródło: ShutterStock

Kierujący, którzy po raz drugi zostali złapani na prowadzeniu auta w stanie nietrzeźwości (czyli mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), będą mieli dożywotnio odbierane prawa jazdy – zakłada rządowy projekt nowelizacji kodeksu karnego. Dziś uprawnienia na zawsze tracą tylko ci pijani, którzy spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Sęk w tym, że tacy kierowcy będą figurować w Krajowym Rejestrze Karnym jako skazani do końca życia. Tymczasem nawet zbrodnie zabójstwa z mocy prawa ulegają zatarciu po 10 latach od wykonania kary. Oprócz kierowców kartoteki nie mogą sobie wyczyścić jeszcze tylko pedofile.

Nowelizacja kodeksu karnego zaostrzająca przepisy dotyczące pijanych kierowców została zatwierdzona przez rząd i lada moment trafi do Sejmu. Tymczasem pojawiają się nowe kontrowersje związane z projektowanymi przepisami. Tym razem wątpliwości budzą przepisy pozwalające na dożywotnie zatrzymywanie prawa jazdy. W obecnym brzmieniu art. 42 par. 3 kodeksu karnego stanowi, że sąd orzeka taki zakaz, kiedy pijany kierowca spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub w wyniku którego poszkodowany doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Odstąpić od tego można tylko w wyjątkowych przypadkach.

Teraz rząd chce, aby prawo jazdy na zawsze zabierać także w przypadku powtórnego skazania za jazdę w stanie nietrzeźwości (art. 178a par. 4 k.k.).

– To zbyt surowa sankcja. Jazda w stanie nietrzeźwości, ale bez spowodowania wypadku, stanowi przestępstwo formalne. Recydywa powinna skutkować tym, że kierowca straci prawo jazdy na dłużej, ale nie do końca życia – uważa Wojciech Kotowski, prawnik specjalizujący się w ruchu drogowym.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • EWA(2014-07-03 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    no tak brawo!
    trzeba tylko dziurke od butelki zapytac czy jest pelnoletnia! to znaczy ile ma lat... i juz moze wybrac czy uprawiac z nia seks czy moze zgwalcic!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane