Tylko jedna na pięć firm prawniczych szyfruje korespondencję mailową z klientami, która zawiera informacje objęte tajemnicą zawodową – wynika z raportu firmy LexisNexis.

Mimo że niemal każdy spośród kilkuset przepytanych pracowników kancelarii i działów prawnych przedsiębiorstw codziennie wysyła maile z poufnymi danymi i udostępnia prywatne pliki, niewielu z nich ochrania je przed przechwyceniem. Tylko 22 proc. ankietowanych twierdzi, że korzysta z programów do szyfrowania wiadomości elektronicznych, a niecałe 14 proc. zabezpiecza załączane do nich dokumenty i prezentacje specjalnymi hasłami. W systemy informatyczne służące ochronie danych objętych tajemnicą zawodową najczęściej inwestują firmy zatrudniające ponad 100 prawników.

Fakt, że tak niewielu z nich szyfruje swoje maile na temat prowadzonych spraw jest to o tyle zdumiewający, że cztery piąte respondentów jednocześnie przyznaje, że gdyby ich korespondencja trafiła do nieuprawnionych osób, skutki dla kancelarii byłyby katastrofalne.

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem ochrony tajnych informacji zawartych w treści maili jest załączanie oświadczeń o zobowiązaniu do zachowania poufności. Ponad 90 proc. ankietowanych prawników umieszcza je w polu lub temacie wiadomości. Większość z nich korzysta także z darmowych stron do udostępniania plików w chmurze takich jak Dropbox, przy czym często robią to bez zgody lub wiedzy partnerów i zarządu.