Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu?

autor: Agnieszka Brzostek19.06.2014, 16:00
nieruchomości, dom, mieszkanie

Mieszkanieźródło: ShutterStock

Jeżeli najemca zwleka z opłatą za czynsz, właściciel lokalu może wypowiedzieć mu umowę najmu - jednak aby odzyskać należne mu pieniądze, będzie musiał skierować sprawę do sądu. Nie może natomiast odciąć lokatorowi dostępu do wody, gazu czy prądu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • Prawda(2015-04-23 12:58) Zgłoś naruszenie 1346

    Chory kraj! Ktoś wynajmuje i nie płaci,a osoba której to jest mieszkanie ma chodzić po sądach? Co za ...to wymyślił? Kto jest właścicielem mieszkania? Najemca czy właściciel i dlaczego właściciel ma kogoś utrzymywać?!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • on(2014-11-18 14:14) Zgłoś naruszenie 1115

    to jest chore wynajmuje przykladowo lokator przestaje placic dzwonie po policje i wyprowadzaja goscia w kajdankach za nielegalne zajecie mieszkania tak to powinno wygladac

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PO(2016-02-19 21:20) Zgłoś naruszenie 895

    Mam spore doświadczenie w wynajmowaniu mieszkań (ok. 20 lat), i stosuje się do paru reguł. Po pierwsze pytam potencjalnego klienta gzie wcześniej wynajmował mieszkanie, proszę o kontakt do właściciela, przy nim dzwonie i na głośnomówiącym wypytuje: czy wszystko było regulowane zgodnie z umową, spowodował jakieś zniszczenia, zachowanie, czy były skargi sąsiadów i opinie. Kaucja za mieszkanie wysokości najmniej za 4 miesiące czynszowe, przepisanie liczników mediów na najemce, do tego odpowiednio sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy ze szczegółowym opisaniem stanu mieszkania i wyposażenia popartym fotografiami, umowa nie dłużej niż na rok-przedłużyć zawsze można, a w razie problemów łatwo pozbędziemy się intruza. Takie kroki odstraszają potencjalnych cwaniaczków i kombinatorów i odławiają tych którym zależy. Dodam jeszcze że nie warto brać lokatora bo BYŁ PIERWSZY, poczekać, na zgłoszenia innych i wybrać najodpowiedniejszego. Pamiętajcie że wynajmując swoje mieszkanie dajecie olbrzymi kredyt zaufania, i żaden najemca nie będzie o nie dbał tak jak wy. Mam nadzieje że mój komentarz pomoże. Pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • UJ Krakow(2014-06-20 07:47) Zgłoś naruszenie 661

    Glupie POlszewickie prawa.
    Jezeli najemca nie placi,wlasciciel powinien miec prawo wyrzucenia,owszem maksymalnie jeden miesiac dac czas na wyprowadzenie I von z domu.
    Co to za glupie prawa,ze jakis prozniak,nie palci I mieszka w czyims domu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gl(2015-02-16 16:03) Zgłoś naruszenie 491

    za co Ci posłowie biorą pieniądze? trezba byc kretynem zeby takie prawo ustanowic

    Odpowiedz
  • Polak(2014-06-20 07:50) Zgłoś naruszenie 421

    To prawo jest bezprawne!

    Odpowiedz
  • Masakra(2015-08-11 14:48) Zgłoś naruszenie 341

    Mam właśnie problem z lokatorami którzy nie płaca, to jest chore, bo zanim dam im wezwanie do zapłaty to mija miesiąc, wypowiedzenie umowy najmu minie drugi miesiąc, sprawa w sądzie, odwołania z rok, komornik drugi rok i ja się pytam, czy mam przez ten okres utrzymywać darmozjadów? chore to wszystko.. następnym razem będziemy mądrzejsi i zrobimy najem okazjonalny u notariusza.

    Odpowiedz
  • nie frajer(2015-03-24 13:24) Zgłoś naruszenie 298

    Ja zawsze mówie polacy to ciotowaty naród bo gdyby raz dac takiemu porzadne lanie to inaczej by prawo wygfladało. Mi jeden nie płacił to sie to zrobiło po cichu ze szwagrem. Zadnych tam polsich sadów i prawa durnego. Polecam brac sprawy w swoje rece i wtedy sie cos w tym durnym kraju zmieni. Brac pałe i lac w ryj takich cymbałów i ja tak robie:) pozdro

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ewa(2014-06-20 06:27) Zgłoś naruszenie 270

    Właściciel może lokatorowi NAGWIZDAĆ!
    A system prawny i ten cały wymiar sprawiedliwości?, ręce opadają!
    Redaktor dostanie parę zł. za kolejny artykuł, a nas tylko zdenerwuje!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tata2(2014-06-20 07:10) Zgłoś naruszenie 220

    Polska to chory kraj!
    Lokatorowi chociaż nie płaci czynszu nie można odciąć mediów! Znam przykład gdzie, lokator nawet na noc nie gasił światła a woda lała się cały czas - złośliwie. Co może właściciel - wnieść sprawę do sądu i cierpliwie czekać na termin pół roku ...!

    Odpowiedz
  • Zarządca(2015-10-22 20:46) Zgłoś naruszenie 190

    Zawsze trzeba mieć pomieszczenie gdzieś w piwnicy albo podnajętą komórkę w okolicy dla takich niepłacących lokatorów. Zgodnie z ustawą o ochronie lokatorów, właściciel w przypadku remontu wyznacza inny lokal i przenosi rzeczy na własny koszt. Najlepiej jeszcze mieć znajomego Zarządcę Nieruchomości, który sporządza odpowiednie pisemko, że konieczny jest remont i lokatorowi wyznacza się inny lokal. W ustawie takie przeniesienie jest na max 1 rok czasu. Wszystko legalnie i nawet gdyby lokator wzywał policję czy stawiał opór - nic nie wskóra.
    Zazwyczaj wystarczy sms że jego rzeczy się przenosi i na drugi dzień mamy mieszkanie wolne.
    Bez sensu chodzić po sądach, zbierać papierki,za wszystko płacić, utrzymywać darmozjada przez parę lat i płacić i na koniec dostać pisemko od komornika o umorzeniu egzekucji???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2015-09-26 19:11) Zgłoś naruszenie 173

    Też borykam się z oszustami najemcami!!! Rodzina z małym dzieckiem,zalegała za 6 miesięcy, nic nie pomagało.Już miałem złożyć wniosek o eksmisję,a tu ni stąd ni zowoąd się sami wynieśli,o czym raczyli mnie powiadomić smsem.klucze u sąsiadów zostawili i oczywiście zdemolowali mieszkanie.Sąsiedzi mówili,że mieli dość nachodzących komorników znających ich adres i to był główny powód.Z kolei zapomnieli się wymeldować.Trwa już procedura administracyjna o wymeldowanie z urzędu a oni twierdzą przed urzędnikami,że się nie wymeldują sami bo...chcą wrócić do tego mieszkania!!!owszem,nie mieszkają,wynajęli co innego,ale nie mają się gdzie zameldować,więc chcą tu wrócić!!!szczyt wszystkiego!mówię wam!a urzędnicy sprawę badają!!!

    Odpowiedz
  • edd(2014-06-20 01:11) Zgłoś naruszenie 150

    Kto wymyślił te prawo???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wasz Krzys(2014-06-20 07:19) Zgłoś naruszenie 140

    Przeciez to jest smieszne prawo. Wpusci sie jakiegos cwaniaka I mozna niedoczekac kiedy sie go wyrzuci. 8 lat lemu zawlaszczyli mi mieszkanie. Od 2012 wreszcie mam uprawomocniony akt eksmisji I tak nie moge pozbyc sie zlodziei bo wciaz zaskarzaja eksmisje I tak w kolko. To jest nieprwawo w tym zlodziejskim panstwie. Tylko tych ukladaczy prawa to trzeba by obciazyc kosztami jakie mam od lat I nigdy nie bede w stanie ich sciagnac. Brak slow do tych idiotow politykow populistow. Sami ucza zlodziejstwa bo sa sami zlodziejami I mafiozami.

    Odpowiedz
  • LK.(2014-07-05 18:54) Zgłoś naruszenie 140

    Jak się wynajmie mieszkanie marginesowi społecznemu ( takich jest niestety dużo ) to lepiej nie mówić
    co oni potrafią zrobić z mieszkania .A wynajmujący nie tylko nie otrzyma zapłaty to jeszcze musi wyremontować
    na własny koszt. Po prostu jeden wielki horror.

    Odpowiedz
  • starszak1(2014-06-19 22:53) Zgłoś naruszenie 122

    Wygląda mi na to, że należy podziwiać właścicieli lokali (mieszkań) za to, że je wynajmują. Bo jak najemca, np. matka z dwójką dzieci, nie zechce opuścić lokalu i nie płaci przy tym, to właściciel może tylko - uzbrojony w anielską cierpliwość - skierować sprawę do sądu.

    Odpowiedz
  • obywatel(2015-04-21 20:50) Zgłoś naruszenie 632

    DZIĘKUJĘ ZA TE prawo ustwodawcom dzięki temu od 8 lat mieszkam za darmo ! hihihi a wy burżuje gońcie sieco nie jest zabronione jest dozwolone.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • śrubka(2014-06-19 23:58) Zgłoś naruszenie 50

    co za przypał przygotował ustawe...pajacu.media podłacza sie gdy ma sie tytuł prawny do lokalu..tak..to p jak ma sie tytuł to przedsiebiorstwo ( energetyka, gozownictwo, wodociagi..) podpisza umowe..a jesli bedzie wypowiedzenie... czyli traci tytuł prawnny do lakalu...zannaczam ze instalacja wewnątrz jest właściciela...więc siła rzeczy prawa przedsiebiorswoa musza zdjac licznki ( media )

    Odpowiedz
  • Maria(2014-06-23 11:01) Zgłoś naruszenie 54

    Znam ten problem dość dobrze bo sama mialam lokatora ktory nie placil i nie chcial się wyprowadzić!! To był totalny skandal !! w końcu po wyprowadzce zabrał ze sobą rury, kablem, toalete... totalne spustoszenie. Dobrze że milam przy sowim boku mecenasa Brykczyńskiego, bo nie wiem jak dałabym rade bez adwolkata...

    Odpowiedz
  • danka(2014-11-22 15:58) Zgłoś naruszenie 11

    prawo cywilne w Polsce to jeden wielki skandal. Tez doswiadczam tych problemow na wlasnej skorze. Wprawdzie najemca sie wyprowadzil, ale przez siedem miesiecy nie zaplacil ani grosza, mieszkanie zdewastowane, odlaczyl wodomierz teraz musze robic remont. Prawnik powiedzial, zeby sprawe dac do sadu to musze znac akturalny adres zamieszkania bylego najemcy, bo Konstytucja gwarantuje mu prawo do obrony i on zeby sie bronic musi byc powiadomiony o rozprawie w sadzie. A adres zameldowania sie nie liczy. Wiec teraz chyba bede musiala czekac, az najemca oszust ktory jest mi winny pieniadze, zadzwoni do mnie i poinformuje mnie gdzie aktualnie mieszka.

    Odpowiedz