Nowelizacja przewiduje między innymi odejście od powszechnego wymierzania kar, pozbawiania wolności - zwłaszcza w zawieszeniu i priorytet w stosowaniu tzw. kar wolnościowych czyli grzywny, pracy społecznej dozoru elektronicznego.
Nowością w kodeksie są kary mieszane, które dają możliwość łączenia przez sąd kar pozbawienia wolności z jej ograniczeniem. Według rządowych propozycji kara w zawieszeniu będzie mogła być zastosowana tylko raz i tylko do roku pozbawienia wolności.
Senator podkreśla, że w Polsce w porównaniu z innymi europejskimi krajami orzekanych jest najwięcej kar pozbawienia wolności.
- Prawo musi być bardziej praktyczne, a co za tym idzie elastyczne, tak by sędzia wydający wyrok w sprawie, miał możliwość dostosowania określonych środków do zaistniałej sytuacji - podkreśla Zientarski.
Projekt zmian kodeksu karnego przewiduje także orzekanie kar surowszych kar w stosunku do sprawców najcięższych przestępstw. Górna granica kary pozbawiona wolności ma zostać podniesiona z obecnych 15 do 20 lat.
Za dalszymi pracami nad nowelizacją kodeksu są poza PiS-em wszystkie kluby parlamentarne.