Każdy Polak zyska dostęp do bezpłatnej informacji prawnej?

autor: Anna Wittenberg, Anna Krzyżanowska04.06.2014, 07:00
Centrum ma być państwową jednostką budżetową, której statut, w drodze zarządzenia, nadawać ma Minister Sprawiedliwości.

Centrum ma być państwową jednostką budżetową, której statut, w drodze zarządzenia, nadawać ma Minister Sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Lwia część z 70 tys. wniosków, które w ubiegłym roku przyjęła Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, dotyczyła pomocy prawnej. Zagubieni w gąszczu przepisów Polacy, których nie stać na prawnika, szukają pomocy gdzie się da. PSL ma pomysł jak to zmienić.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • gosc(2014-06-04 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    zabrać pieniądze na dofinansowanie partii politycznych i jeszcze zostanie na inne cele, na które brak pieniędzy

    Odpowiedz
  • gosc(2014-06-04 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Rzecznik to lipa nie pomaga a szkodzi ,rozgonic to dziadostwo.

    Odpowiedz
  • wn-ny(2014-06-05 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby Po zrealizowała swoją obietnicę, ze mgr prawa będą mogli udzielać porad prawnych i reprezentować klientów w sadzie, nie byłoby problemu dostępu do usług prawniczych, bo ceny za te usługi byłyby niewielkie. A starzy prawnicy, choć nie angażowaliby się w takie sprawy, na pewno też musieliby zmniejszyć ceny za swoje usługi

    Odpowiedz
  • jacuś(2014-06-04 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    A ja bym chciał także bezpłatne usługi informatyczne, niech państwo mi zapewni. Acha, i jeszcze ... bo buduję dom, to poproszę o państwową ekipę budowlaną. W ogóle niech wszystko państwo robi za darmo - to znaczy za podatki. Wrócimy do socjalizmu rozwalimy wszystkie branże usługowe.. Hurra :)

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-06-04 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ponieważ PSL jest za głupie , żeby wiedzieć - a RPO głupa rżnie - to wyjaśniam , że każdemu Polakowi nie jest potrzebny dostęp do tzw. informacji prawnej , tylko uczciwi sędziowie . A ta cała "informacja" , czyli zbiór złodziejskich instrukcji , to żyła złota dla mafii państwowej i elementu pospolitego - o czy PSL i inne partie oczywiście nie wiedzą , bo gdyby wiedziały , to przecież by się z tym "problemem" rozprawiły . Na bank - ot taki choćby jak Millennium , albo inny Raiffeisen .

    Odpowiedz
  • Prawnik nędzarz(2014-06-04 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Zawód prawnika w naszym kraju swego czasu otrzymał już strzał w twarz. Potem kopniaka. A teraz centralnie siekierka w czaszkę. Rolnicy bogaci mają dotację w setkach tysięcy ale za poradę 100 zł zapłacić nie mają z czego. Miliony wydoili z UE a w kraju im wszystko za darmo. KRUS, Mercedes AMG, ciągnik z klimą i porady prawnika za darmo.
    Kto będzie sprawdzał - czy zgłaszającego się stać na porady do takiego Centrum? Już dzisiaj 90% zgłaszających się po darmowe porady ludzi kłamie w żywe oczy, że ich nie stać i drwią sobie z prawników.
    I nieprawdą jest, że nie istnieje obecnie żadne rozwiązanie systemowe z bezpłatną pomocą. Co roku porad darmowych udzielają adwokaci i radcy oraz notariusze. Kto chce może skorzystać. Skąd więc ten cały problem? PSL to specjaliści od obsadzania swoich ludzi na opłacanych przez Państwo stołkach.

    Odpowiedz
  • Zbynio(2014-06-04 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Super. Tak jest. A PSL i kancelaria prezydenta zatrudnią 100 tysięcy prawników, którzy nie będą mieli pracy? PSL to partia z kosmosu, więc nie ma się co dziwić, że takie bzdury proponują. Szkoda, że nie proponują powszechnego dostępu do bezpłatnej żywności i płodów rolnych. Ja z chęcią nabędę prawo do darmowych warzyw, owoców a może i do mięsa. Niech sobie rolnicy na agroturystyce zarabiają. Działacze PSL z pewnością chętnie jeżdzą na wieś w czasie urlopów.

    Odpowiedz
  • Kiełbasawyborcza(2014-06-04 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    PSL-owi chodzi wyłącznie o kolejne Posady Swoim Ludziom, za które zapłacimy wszyscy. Taka to najcwańsza partia na rynku, która zawsze jest z kimś w koalicji i zawsze doi swoją dolę.

    Już widzę tą paranoję - idę do urzędu , tam nie mogę załatwić sprawy to idę do drugiego urzędu, który poradzi mi jak załatwić sprawę. A nie można by tego załatwić od razu w tym pierwszym urzędzie ?

    Odpowiedz
  • Obywatel(2014-06-04 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dla "kazdego dostep do bezplatnej informacji prawnej".

    Czy to znaczy, ze worek z 'dobrocia rzadzacych' dla spoleczenstwa sie wysypal?
    ---
    Lepiej byloby, aby rzadzacy skoncentrowoali sie na reformie systemu zdrowotnego i na podwyzszeniu buzetu NFZ przynajmniej do 8% PKB, bo jak narazie nie widac zadnego postepu w dostepnosci do leczenia.

    Odpowiedz
  • Arek"Aiwa-Platz"(2014-06-04 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    prowincjonalni geszefciarze z PSL wymyślili sposób na wyhaczenie paru procent; to że żadnego Centrum nigdy nie będzie nie przeszkadza obiecywać i na naiwność wsi liczyć; może by tak zrównanie dopłat z Zachodem wprowadzić - obiecane przez PSL od 2012 roku? jak ma chlopek konkurować z Niemcem czy Duńczykiem jak tamten ma takie dopłaty o jakich mowy w Polsce nie ma?

    Odpowiedz
  • Oszukany na 67(2014-06-04 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Cudzoziemcom dajemy to co odbieramy Polakom, nic się w tej Polszcze nie zmienia.

    Odpowiedz
  • z(2014-06-04 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ja bym wolał bezpłatną służbę zdrowia.

    Odpowiedz
  • gosc(2014-06-04 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    tak jest. Za darmo. Ale kto za to zapłaci? Ilu nowych urzednikow powstanie. PSL myśli - ile stanowisk dla rodzin i kolegow. Ilosc nieograniczona.

    I kto będzie ponosil odpowiedzialność za taka pomoc... już widze urzędnika który ponosi odpowiedzialność. Wydrukuje się 1000 schematow z 1000 bledow. I tyle. Efekt będzie taki ze powola się tysiące nowych urzednikow tudzież kasa pojdzie dla kolegow, nikt pomocy nie dostanie a zapłaci 2 x po sprawie...

    Odpowiedz
  • doświadczona(2014-06-04 13:33) Zgłoś naruszenie 00

    Wiele osób chciałoby zapłacić ale uniemożliwia to system, który blokuje infrmację jak znalesc odpowiedniego prawnika. Ludzie chcą płacić ale tym co to się zawsze każdej sprawy podejmą i są od wszystkiego czyli wiadomo od czego.

    Odpowiedz
  • wjw(2014-06-04 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Wieś to do darmochy zawsze pierwsza.

    Odpowiedz
  • z(2014-06-04 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    POltyczna propaganda !!!

    Odpowiedz
  • &(2014-06-04 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo, cenna inicjatywa.

    Odpowiedz
  • Leszek(2014-06-04 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zamiast uprościć prawo, poczynając od prawa podatkowego, to lepiej stworzyć kolejny urząd, w którym opłacany z podatków urzędnik udzieli porady, za którą nikt nie będzie odpowiadał. Nic nie ma bezpłatnie, Skarb Państwa ma tyle ile do niego wpłacimy plus absurdalne długi, które będą spłacać nasze dzieci i wnuki.

    Odpowiedz
  • Adam(2014-06-04 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Części osób pewnie faktycznie nie stać na porady prawne ale spora część mogłaby zapłacić, ale mentalność na to nie pozwala. To, że mechanikowi lub malarzowi trzeba zapłacić nie budzi wątpliwości. Ale prawnikowi - za co? Przecież nie umorusał się ... powiedziała parę zdać i nic go to nie kosztowało ... Takie jest podejście.

    Odpowiedz
  • he...(2014-06-04 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Taka sytuacja, że do byle sprawy potrzebny jest prawnik, nie jest przypadkiem, lecz jest wynikiem celowego działania mafii urzędniczo-poselsko-prawniczej!
    Lepiej rządzi się państwem (obywatelami) jeżeli nie znają swoich praw!
    Zawsze można powiedzieć obywatelowi, że źle postąpił, bo ie wiedział...
    Czarę goryczy dopełnia fakt, że porada prawna niewiele daje, bowiem prawo (każde u nas) jest niejednoznaczne i podlega interpretacji przez urzędnika, czy też sąd! Dlatego nigdy nie ma pewności, że dana sprawa potoczy się zgodnie ze stanowionym prawem!
    Kuriozum osiągają sądy np NSA które w identycznych sprawach wydają całkowicie różne wyroki, twierdząc,że znają wyrok wydany w poprzednim składzie sędziowskim, ALE SIĘ Z NIM NIE ZGADZAJĄ!
    PO to robi się burdel z prawa, aby lepiej szły przekręty!

    Odpowiedz