Firmy handlujące takimi produktami wzywają serwis aukcyjny, by zakazał obrotu płynami nikotynowymi, bo kupują je nieletni. Prawo jednak nie zabrania sprzedaży im tych towarów.
Firmy handlujące takimi produktami wzywają serwis aukcyjny, by zakazał obrotu płynami nikotynowymi, bo kupują je nieletni. Prawo jednak nie zabrania sprzedaży im tych towarów.
Dwa stowarzyszenia eSmoking Association i STEP zaapelowały do serwisu aukcyjnego Allegro, by zabronił sprzedaży liquidów. Zwróciły się też do głównego inspektora sanitarnego o pilną kontrolę takich produktów na tym portalu. Zdaniem branży jest on jedynym, który dopuszcza sprzedaż płynów do e-papierosów. „Stoi to w sprzeczności z regulaminem Allegro, a konkretnie z art. 4.2 zakazującym sprzedaży niebezpiecznych substancji chemicznych” – czytamy w piśmie skierowanym do serwisu.
Jak wylicza branża, na Allegro jest ponad 15 tys. takich aukcji, z czego – jej zdaniem – znaczna część to wyroby niewiadomego pochodzenia, które mogą być wprowadzane do obrotu z pominięciem przepisów i być niebezpieczne dla użytkowników.
– Brakuje na ich opakowaniach widocznych oznaczeń i informacji – podkreśla Jerzy Jurczyński z Grupy Chic, największej polskiej firmy w branży e-papierosów.
Prawnicy przypominają, że wprowadzane do obrotu płyny nikotynowe muszą zawierać informacje na temat producenta, dystrybutora lub importera oraz posiadać oznaczenie ze względu na zawarte substancje – jeśli w ich składzie są takie, które są niebezpieczne dla życia lub zdrowia, powinien się znaleźć odpowiedni piktogram.
– Obrót płynami do elektronicznych papierosów, które są substancjami chemicznymi, podlega wymogom rozporządzenia REACH, czyli rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów, oraz CLP, czyli rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin – tłumaczy Marcin Błaszyk, wspólnik w kancelarii KLJB Leśkiewicz i Wspólnicy.
Każdy liquid musi też posiadać kartę charakterystyki zgłoszoną w biurze ds. substancji chemicznych, które podlega Ministerstwu Zdrowia. – To konieczne, by w razie nieodpowiedniego użycia substancji móc szybko odnaleźć producenta, odczytać skład produktu i powziąć działania służące złagodzeniu negatywnych skutków – dodaje Marcin Błaszyk.
Butelki muszą być też wyposażone w zamknięcie z zabezpieczeniem przed otwarciem przez dzieci oraz wyczuwalny trójkąt ostrzegawczy dla osób niedowidzących lub niewidzących.
Przeciwnicy palenia przekonują, że apel stowarzyszeń to element walki z nieuczciwą konkurencją i próba usunięcia jej z internetu, odpowiadającego za 5 proc. obrotów na tym rynku. Te w tym roku szacowane są już na 1,2 mld zł. W ubiegłym było to o połowę mniej.
Branża zapewnia, że chce wycofać z aukcji liquidy, bo bez trudu mogą być nabyte przez osoby poniżej 18. roku życia, np. korzystające z konta typu Junior.
– W naszych punktach sprzedaży już kilka lat temu wprowadziliśmy zakaz sprzedaży osobom nieletnim – zaznacza Jerzy Jurczyński.
Mecenas Tomasz Lustyk zwraca jednak uwagę, że polskie prawo nie zakazuje sprzedawania e-papierosów niepełnoletnim. Podobnie uważa mec. Marcin Błaszyk. Dodaje, że już niedługo to się zmieni za sprawą przyjętej w tym roku dyrektywy tytoniowej, która nakazuje uregulowanie rynku.
– Zakaz sprzedaży dotyczy tylko substancji i mieszanin substancji niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska oraz takich, których warunki przechowywania i transportu opisane w karcie charakterystyki substancji nie pozwalają na sprzedaż wysyłkową. Odnosząc ten zakaz do handlu liquidami czy wkładami do e-papierosów, trudno nam zweryfikować, czy znajdują się w nich substancje zakazane – odpowiada Anna Tokarek, PR brand manager w Allegro.
Serwis nie wyklucza jednak, że mimo braku prawnych ograniczeń w handlu e-papierosami zablokuje kupowanie takich produktów osobom z kontem Junior.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama