statystyki

Nakaz rozbiórki nie poucza o przywróceniu terminu

autor: Anna Krzyżanowska19.05.2014, 07:50; Aktualizacja: 19.05.2014, 12:44
Stary budynek

Stary budynekźródło: ShutterStock

Obowiązku pouczania o trybie składania wniosku o przywrócenie terminu nie sposób wyprowadzać z ogólnych zasad wywodzonych z art. 2 Konstytucji RP – zasady państwa prawnego, zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez niego prawa, zasady praworządności czy sprawiedliwości społecznej – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rozpoznawał on skargę kasacyjną od wyroku lubelskiego WSA, odmawiającego przywrócenia terminu na wniesienie odwołania od nakazu rozbiórki.

Nakaz dotyczył części budynku mieszkalnego, będącego własnością państwa S. W związku z tym, że nieruchomość została wzniesiona bez wymaganego pozwolenia na budowę, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zobowiązał małżeństwo S. do dokonania jej rozbiórki. Decyzja w tej mierze dotarła do stron 13 września 2011 r. Problem jednak w tym, że jej adresaci wnieśli odwołanie dopiero 28 września, a więc dzień po 14-dniowym terminie, jaki przysługuje na złożenie odwołania od decyzji administracyjnej. Nie złożyli również jednocześnie wniosku o przywrócenie terminu. W efekcie zarówno PINB jak i sąd administracyjny nie rozpatrzyli ich sprawy merytorycznie.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane