statystyki

Kobiety w kancelariach wciąż cenią się niżej

13.05.2014, 08:19; Aktualizacja: 13.05.2014, 08:28
Zwolnienie z pracy, bezrobocie

Zwolnienie z pracy, bezrobocieźródło: ShutterStock

Partnerki w dużych firmach prawniczych zarabiają średnio 10 proc. mniej niż mężczyźni. I mimo że różnice w płacach są wyraźne już na początku kariery, to znacząco rosną wraz z doświadczeniem – wynika z raportu amerykańskiej firmy Sky Analytics przygotowanego na podstawie danych o wynagrodzeniach 40 tys. prawników.

Z analizy faktur wystawionych przez ponad 3 tys. dużych kancelarii na łączną sumę 3,4 mld dolarów wynika, że kobiety zarabiają ok. 426 dolarów za godzinę, zaś mężczyźni średnio o 47 dolarów więcej, przy czym różnice są najbardziej widoczne w przypadku firm prawniczych zatrudniających od 500 do 1 tys. osób. W zasadzie nie ma szans, aby choćby najbardziej wzięta prawniczka pracująca dla międzynarodowej kancelarii z najwyższej półki wyceniała swoje usługi na więcej niż 1 tys. dolarów za godzinę, podczas gdy w największych kancelariach (liczących ponad 1 tys. prawników) 2 proc. mężczyzn właśnie takiej stawki domaga się od swoich klientów. O ile 6 proc. z nich nie schodzi poniżej 800 dolarów godzinę, a aż 51 proc. – poniżej 500 dolarów, o tyle w przypadku kobiet ten odsetek wynosi odpowiednio zaledwie 2 proc. i 31 proc. Różnice w zarobkach zarysowują się zresztą już na wczesnym etapie ścieżki zawodowej. Na stanowiskach „associate” prawniczki w największych firmach mogą liczyć średnio na 377 dolarów za godzinę, zaś prawnicy na ok. 404 dolary. Podobny trend jeszcze wyraźniej zaznacza się w mniejszych kancelariach.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane