Lekarzom nie wolno zawiadamiać policji o przypadkach gwałtu

07.05.2014, 10:35; Aktualizacja: 07.05.2014, 10:40

Personel medyczny nie może łamać tajemnicy lekarskiej tylko dlatego, że zmienił się tryb ścigania niektórych przestępstw.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Observator(2014-05-07 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce w przepisach prawa jest mnóstwo sprzecznych ustaleń. W mętnej wodzie łatwiej ukryć przekręty.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2014-05-07 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy w końcu nasi posłowie przestana być idiotami a staną się ludźmi myślącymi. Jest wielu prawników, a okazuje się, że nie maja zielonego pojęcia o prawie, nie mają zdolności dedukcji i przewidywania. Ale dopóki będziemy wybierać do Sejmu RP idiotów, będziemy mieli takie ustawy.

    Odpowiedz
  • A jeżeli dotyczy to Dziecka ???(2014-05-08 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli owe dziecko skrzywdzone zostało przez przedstawiciela ustawowego opiekuna lub rodzica... to trzeba zapytać o zgodę tego kto je skrzywdził ???

    No to spadną statystyki gwałtów i przejdą na stronę ciemnych liczb.

    Odpowiedz
  • fhg(2014-05-08 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo dla bandytów.

    Odpowiedz
  • klo(2014-05-08 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    czyli banki też ni mogą zawiadamiać o oszustwach. To ciekawe kto zawiadomi. Pewnie sam oszust :D

    Odpowiedz
  • czytelnik(2014-07-21 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    gwałt a zgwałcenie długość w tym przypadku ma znaczenie.

    Odpowiedz
  • ssd(2014-05-08 10:16) Zgłoś naruszenie 01

    wszystko fajnie, ale jakim prawem udzielaja infomarcji policji w zwiazku z obrazeniami z wypadku? ktos mi to wyjasni , za kazdym razem lamia prawo? POlicuchom nie chce sie robic czynnosci przy wypadku i probuja wszystko spuscic na kolizje, zeby bylo mniej papierow a czynnosci sa w pozniejszym trybie nie do odzworowania

    Odpowiedz
  • gkl(2014-05-08 16:53) Zgłoś naruszenie 01

    Doktor nauk zapomniał, że nie chodzi o art.304 par.1 kk bo lekarz jest pracuje dla instutucji i powiadamia o wszystkim swojego przełożonego, załóżmy dyrektora a on już podchodzi pod art.304 par.2 kk, gdzie instytucja ma obowiązek zawiadomienia o przestępstwie. Także panie doktorze, czytaj pan 304 do końca a nie dotąd aby zrobić aferę.

    Odpowiedz
  • kacezet(2014-05-20 08:27) Zgłoś naruszenie 01

    Ależ Panie Tomaszu, czy art. 304 kpk par 1 i 2 nie jest wystarczającym przepisem zwalniającym z zachowania tajemnicy lekarskiej? Art. 40 ust. 1 pkt 1 ustawy o zawodzie lekarza oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta mówią o wyjatkach ujętych w odrębnych ustawach (taką jest np. KPK)

    Odpowiedz
  • POLICJANT(2014-05-09 17:59) Zgłoś naruszenie 02

    ***** co za doktor pisał ten artykuł. Dwie strony pełne numerów przepisów i co?? Jajco. To są jakieś brednie, OCZYWIŚCIE, że lekarz i personel medyczny mają nie tylko prawo ale i OBOWIĄZEK zawiadomienia i KAŻDYM przestępstwie, o którym się dowiedzieli w trakcie wykonywania zawodu. Wynika to z przepisów kpk. Teraz nie przytoczę numeru artykułu ale organizacje państwowe mają PRAWNY OBOWIĄZEK zawiadomienia i przestępstwie. Obowiązek ten jest obwarowany sankcją i koniec. Jest to też zapis ustawowy, czyli równorzędny do tych, na które powołuje się pożal sie boże doktor prawa. Brak takiego zawiadomienia niezwłocznie, spowoduje utratę dowodów przestępstwa, a to jest najważniejsze. I nikt nie ma prawa lekarzowi nic za to zrobić, gdyż ma taki ustawowy obowiązek. LUDZIE!!! MYŚLCIE!!! Nie dajcie się ogłupić pseudo naukowcom, którzy całe życie w książkach siedzą. A Ty autorze weź się ***** doucz, bo to jakaś żenada jest.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz