statystyki

Wolność mediów na świecie

05.05.2014, 15:13; Aktualizacja: 05.05.2014, 16:03

Polska spadła w rankingu wolności prasy z 47 na 49 miejsce zajmowane wraz z Tuvalu i Łotwą. Sytuacja prawna mediów w Polsce przedstawia się gorzej niż na Cyprze czy w Kostaryce, ale i tak lepiej niż na Węgrzech i we Włoszech – wynika z raportu organizacji Freedom House.

Jeśli chodzi o ocenę prawnego środowiska funkcjonowania mediów, to Polska otrzymała w tej kategorii 9 punktów na 30, przy czym im wyższa liczba punktów, tym gorsza kondycja prasy w danym państwie. Punkty w zakresie aspektów prawnych są przyznawane za odpowiedzi na pytania m.in. o to, czy kodeks karny lub inne prawa danego kraju nakładają ograniczenia na pracę reporterów, czy przewidują one sankcje karne za zniesławienie funkcjonariuszy publicznych, czy przestrzegana jest wolność dostępu do informacji oraz czy przedsiębiorcy mogą bez zbędnej ingerencji zakładać nowe spółki medialne. Spośród krajów UE najgorszą ocenę prawnego funkcjonowania mediów uzyskały Włochy (12), Rumunia (12), Węgry (11) oraz Bułgaria (11).


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane