Zgodnie z polskim prawem, jeśli sprawca wypadku prowadził pojazd po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z polisy OC poszkodowanemu, a następnie ma prawo wystąpić do sprawcy o zwrot tej kwoty.
Obecnie średnie odszkodowanie wypłacane poszkodowanemu z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu w związku z kolizją czy wypadkiem wynosi ponad 5 tys. zł. Istnieją jednak setki przypadków, w których wysokość odszkodowania za zdarzenie drogowe, wypłacone przez zakład ubezpieczeń poszkodowanym lub ich rodzinom, liczona jest w setkach tysięcy złotych. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów wypłacane jest bowiem często nie tylko odszkodowanie za uszkodzony samochód, ale także środki na naprawienie tzw. szkód osobowych.
Katalog świadczeń przysługujących poszkodowanemu jest szeroki i może obejmować np.:
• zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę,
• zwrot wszelkich kosztów związanych z wypadkiem tj. np. kosztów związanych z rehabilitacją, opieką nad poszkodowanym itp.
• rentę (np. w związku z utratą/ograniczeniem możliwości zarobkowych).
W przypadku śmierci poszkodowanego, roszczenia, które mogą być zgłoszone przez uprawnionych, to zwrot kosztów związanych z pogrzebem, zadośćuczynienie, stosowne odszkodowanie, jak również renta.
Dodatkowo, z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie za szkody rzeczowe (np. zwrot kosztów związanych ze zniszczeniem kamienicy w Słupsku w kwietniu 2013 r.).
Dług, jaki nietrzeźwy kierowca ma do spłacenia za jazdę po pijanemu, może skutkować egzekucją komorniczą i dotyczyć każdego elementu majątku rodziny: np. domu i comiesięcznej pensji. Co więcej, jeśli nietrzeźwy kierowca pozostaje z małżonkiem we wspólnocie majątkowej, obowiązek spłaty zadłużenia dotyczy także współmałżonka.