Nie można dochodzić korzyści utraconych w wyniku wadliwej decyzji administracyjnej, jeśli została ona wydana zanim zaczęła obowiązywać Konstytucja - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał orzekł, że art. 160 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego (choć uchylony, można go stosować do spraw sprzed daty uchylenia), w zakresie w jakim ogranicza odszkodowanie z tytułu wadliwej decyzji administracyjnej tylko do szkody rzeczywistej, nie obejmując utraconych korzyści w przypadku, gdy ich utrata nastąpiła już po wejściu w życie Konstytucji jest zgodny z Konstytucją. Chodzi o sytuacje, gdy ostateczna wadliwa decyzja administracyjna została jednak wydana przed wejściem w życie ustawy zasadniczej.

U podstaw wszystkich czterech skarg konstytucyjnych, które rozpoznał dziś TK, legła odmowa wypłaty odszkodowań z tytułu utraconych korzyści w związku z wydaniem wadliwych decyzji administracyjnych przed 17 października 1997 r. Skarżący byli zdania, że zakwestionowany przepis o treści nadanej mu uchwałą SN z 31 marca 2011 roku (sygn. akt III CZP 112/10) narusza zasadę równości, w odniesieniu do prawa do pełnego odszkodowania. Prowadzi bowiem do zróżnicowania tego prawa tylko ze względu na czas wydania wadliwej decyzji administracyjnej.

Trybunał nie podzielił tego stanowiska.