statystyki

Bank zapłaci za pogrzeb swojego klienta

autor: Anna Marecka11.04.2014, 06:46; Aktualizacja: 11.04.2014, 08:07
Koszty pogrzebu wchodzą do długów spadkowych, ale skoro nasza czytelniczka nie ma kontaktu z rodziną zmarłej, trudno będzie domagać się od niej zwrotu poniesionych wydatków.

Koszty pogrzebu wchodzą do długów spadkowych, ale skoro nasza czytelniczka nie ma kontaktu z rodziną zmarłej, trudno będzie domagać się od niej zwrotu poniesionych wydatków.źródło: ShutterStock

Zmarła moja przyjaciółka, której sprawiłam pogrzeb z własnych pieniędzy. Nie mam kontaktu z rodziną. Gdzie mogę zwrócić się o zwrot poniesionych kosztów? – pyta pani Aniela.

Koszty pogrzebu wchodzą do długów spadkowych, ale skoro nasza czytelniczka nie ma kontaktu z rodziną zmarłej, trudno będzie domagać się od niej zwrotu poniesionych wydatków. Można natomiast zwrócić się do banku, w którym przyjaciółka miała konto. Zgodnie z prawem bankowym w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu swojego klienta osobie, która przedstawiła rachunki potwierdzające wysokość wydatków. Kwota nie może przy tym przekraczać kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Zwrot kosztów obejmuje wydatki na zakup trumny, nabycie miejsca na grób, odzieży dla zmarłego i wydatki na pokrycie kosztów ceremonii pogrzebowej. Sąd Najwyższy wskazał, że bank jest zobowiązany do wypłacenia także kosztów postawienia nagrobka.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • macgiwer(2014-04-11 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  A ile na koncie miała osoba zmarła ??? jak 200 zł,to co, bank dołoży ze swoich te brakujące kilkanaście tysięcy???

  Odpowiedz
 • bogu(2014-04-12 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  Autor ma chyba problemy z polszczyzną. Bank nie zapłaci za czyjś pogrzeb, bank może jedynie zwrócić pieniądze o ile zmarły posiadał je na swoim koncie.

  Odpowiedz
 • Jordan(2014-04-12 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  dobre pytanie , szkoda ,ze w artykule tego nie wyjasnili . Mozna miec konto i ani grosza na nim . ZUS zwraca koszty pochówku , nie rozumiem w czym problem , przedłozyc ZUS-owi rachunki , do sumy 4000 zł , a on zwraca .

  Odpowiedz
 • zniesmaczony(2014-04-25 18:07) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy bankowcy to prywata! Zbóje i złodzieje ludzkich kont, a szczególnie tych których właściciele już nie żyją a Bankowcy nie szukają ich spadkobierców. Te pozostawione kwoty dla banku idą w setki miljony złotych! Nie się, nie orzą a mają na czysto i bez podatku miljardy!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane