Wynajmowanie pomieszczeń na szeroką skalę to przejaw stałej i zorganizowanej działalności gospodarczej. Dlatego dochód z czynszu nie może być objęty preferencyjnym podatkiem - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła małżonków, z których każde prowadzi działalność gospodarczą. Żona, w ramach różnych spółek oraz działalności prowadzonej samodzielnie, zajmuje się sprzedażą detaliczną żywności, napojów oraz pamiątek i wyrobów ze srebra i bursztynu. Prowadzi również place zabaw dla dzieci. Zakres działalności firmy męża jest podobny.
Oprócz tego małżonkowie wynajmują 14 lokali użytkowych w dwóch budynkach mieszkalno-usługowych. Dochody z najmu opodatkowują w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5 proc.
Gdy małżonkowie kupili kolejną nieruchomość, żona wystąpiła do Izby Skarbowej w Bydgoszczy o interpretację. Oboje zamierzają bowiem wybudować na działce trzykondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy o łącznej powierzchni użytkowej ponad 3 tys. mkw., z czego część usługową o powierzchni 2,3 tys. mkw. planują przeznaczyć pod wynajem.
Pytanie dotyczyło tego, czy po wybudowaniu budynku małżonkowie nadal będą mogli korzystać z dotychczasowego sposobu rozliczenia. Izba odpowiedziała, że nie, ponieważ najem na tak szeroką skalę spełnia wszystkie przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT. Jest bowiem prowadzony w sposób zorganizowany i profesjonalny.
Kobieta nie zgodziła się z tym i złożyła skargę do sądu. Przekonywała, że skoro dotychczasowe przychody z najmu można przypisać do innego źródła przychodów niż działalność gospodarcza, wyszczególnionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, to nie można ich zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. Nadal więc oboje z mężem powinni mieć prawo do 8,5-procentowego ryczałtu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł jednak, że interpretacja izby była prawidłowa. Podkreślił, że wynajem tak wielu pomieszczeń, w tym o charakterze usługowym, wymaga przemyślanych działań – nawiązywania kontaktów z wykonawcami na etapie budowy i wykończenia nowego budynku, a następnie z klientami. Wynajmujący muszą też czuwać nad przestrzeganiem zasadach dokonywania płatności za wynajem.
Rozstrzygnięcie to utrzymał w mocy NSA.
Z wyroku wynika, że małżonkowie nie będą mogli dłużej stosować ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Będą musieli rozliczać czynsz według 18 proc. albo 32 proc. bądź według 19-proc. stawki liniowej – jeśli taką wybiorą.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 5 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1092/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia