Rynek ubezpieczeń w Polsce jest coraz bardziej nasycony ofertami. Wiele firm rywalizuje o tak znaczących klientów korporacyjnych, jak samorządy zawodowe. Warto to wykorzystać.
Już od siedemnastu lat radcowie prawni są objęci ubezpieczeniem grupowym, zapewniającym ochronę ubezpieczeniową w zakresie obejmującym odpowiedzialność cywilną związaną z wykonywaniem czynności zawodowych. Każdy radca z chwilą rozpoczęcia wykonywania zawodu uzyskuje ochronę automatycznie, a składka ubezpieczeniowa pobierana jest wraz ze składką członkowską płaconą do właściwej OIRP.
Warto przypomnieć początki tego ubezpieczenia. Pamiętam jak w 1997 r., po rozszerzeniu uprawnień zawodowych radców prawnych, Krajowa Rada Radców Prawnych podjęła decyzję o zawarciu umowy generalnej ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zapewniającej ochronę wszystkim wykonującym zawód radcom prawnym. Niewielu z nas zdawało sobie wówczas sprawę, jak korzystna była to decyzja. Dowiedziawszy się o naszym ubezpieczeniu, z ciekawości udałem się do agenta ubezpieczeniowego z pytaniem, ile musiałbym zapłacić, chcąc indywidualnie zawrzeć ubezpieczenie OC z taki samym zakresem ochrony. Jakież było moje zdziwienie, gdy usłyszałem, że musiałbym zapłacić rocznie składkę dziesięciokrotnie wyższą, niż ta, którą wynegocjował samorząd radcowski.
Od tamtego czasu minęło kilkanaście lat i zmieniło się wiele. Nie zmieniło się jednak to, że samorząd radcowski uzyskuje bardzo korzystne oferty na obowiązkowe ubezpieczenia OC związane z wykonywaniem zawodu. Radcy prawni doskonale wiedzą, z czego składa się ich ochrona ubezpieczeniowa w zakresie OC, wynikająca z umowy zawartej przez samorząd. Jednak pozostałym czytelnikom warto wyjaśnić, że składa się ona z dwóch elementów – ubezpieczenia podstawowego (indywidualnego) i dodatkowego, które jest ubezpieczeniem grupowym. Dzięki ubezpieczeniu podstawowemu każdy radca ma zapewnioną ochronę na sumę gwarancyjną o równowartości 100 tys. euro na każde zdarzenie (wypadek ubezpieczeniowy), pokrycie kosztów obrony przed sądem do równowartości 50 tys. euro, a także ochronę związaną ze szkodami jakie mogą wyrządzić pracownicy, aplikanci i praktykanci, pomagający radcy pranemu w wykonywaniu jego czynności zawodowych.
Korzystne jest również dodatkowe ubezpieczenie OC, zapewniające rozszerzony zakres ochrony. Obejmuje ono szkody powstałe przed zawarciem ubezpieczenia, jednak nie wcześniej niż od 1 stycznia 2005 r., a także szkody powstałe do 36 miesięcy po zakończeniu okresu ubezpieczenia. Suma gwarancyjna w tym ubezpieczeniu to równowartość 250 tys. euro dla każdego radcy, na wszystkie zdarzenia szkodowe. Łączny limit wypłat dla wszystkich radców nie może w tym ubezpieczeniu przekroczyć równowartości 15 mln euro rocznie. To niemało. Oba ubezpieczenia OC zapewniają aktualnie każdemu radcy indywidualną ochronę na łączną sumę 1 457 085 zł (przeliczenie 350 000 euro na złote według średniego kursu NBP z dnia 2 stycznia 2014 r.). Sprawne działanie ochrony ubezpieczeniowej zapewniają partnerzy - najwięksi na polskim rynku ubezpieczyciele PZU S.A. i jego koasekurant TUiR WARTA S.A. (następca prawny HDI Asekuracja S.A.).
Rynek ubezpieczeń w Polsce jest coraz bardziej nasycony ofertami. Wielu ubezpieczycieli rywalizuje o tak znaczących klientów korporacyjnych jak samorządy zawodowe, w tym samorząd radców prawnych. Dlatego firmy ubezpieczeniowe, z którymi współpracujemy, nie ograniczają się tylko do obowiązkowych ubezpieczeń OC. W ramach przedstawionych ofert członkowie naszego samorządu mogą skorzystać na przykład z ubezpieczenia NNW Elite, sygnowanego przez uznaną na świecie firmę ubezpieczeniową Lloyd´s, które zapewnia wszechstronną ochronę związaną z następstwami nieszczęśliwych wypadków w życiu zawodowym i prywatnym. Suma ubezpieczenia w tym ubezpieczeniu to nawet 5 mln złotych. Ubezpieczenie może rekompensować utratę dochodu w wysokości do 10 tys. złotych tygodniowo, w przypadku czasowej niezdolności do pracy. Warunki ubezpieczenia dają możliwość objęcia ochroną także osób najbliższych oraz rozszerzenia ochrony na wypadki związane z uprawianiem sportów o podwyższonym ryzyku.
Ubezpieczenia oferowane radcom prawnym, których warunki zostały wynegocjowane przez organy samorządu, to korzyść, o której nie można zapominać. Dzięki reprezentowaniu ponad 30 tysięcy radców prawnych i aplikantów, samorząd jest siłą, którą bierze pod uwagę każdy gracz na rynku ubezpieczeniowym. Troska samorządu radców prawnych o ochronę ubezpieczeniową interesów swoich członków, zapewne wyróżnia się jako jeden z pozytywnych przejawów samorządowej aktywności.