Szybsza ścieżka do własnego domu. Nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę

autor: Anna Krzyżanowska06.03.2014, 06:40; Aktualizacja: 06.03.2014, 07:51
Dom

Rząd ułatwi rozpoczęcie budowy. Wystarczy zgłoszenie. To oznacza oszczędności i mniej biurokracjiźródło: ShutterStock

Samo zgłoszenie z załączeniem projektu budowlanego – to sposób ministerstwa na przyspieszenie procedury pozwalającej inwestorowi rozpocząć budowę domu jednorodzinnego

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Budujący w 2015(2015-01-05 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Styczeń 2015 zasady budowy i składania dokumentów b ez zmian- a miało być szybciej. W Kaliszu bez zmian. Właśnie zacząłem starać się o dokumenty i znowu droga pod górkę. Warunki zabudowy - muszą wysłać list do marszałka z zapytaniem- to jakaś paranoja, działkę mam w mieście Kalisz !
    Rząd jak zwykle zajmuje się pierdołami i jakimś gender

    Odpowiedz
  • sonia(2014-08-15 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie, a co z pozwoleniami na rozbudowe?

    Odpowiedz
  • jasecki(2014-08-09 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    To jak to teraz będzie? Budowa CAŁEGO domu jednorodzinnego nie będzie wymagała decyzji o pozwoleniu na budowę. A czy na przykład "budowa" pomieszczenia łazienki w mieszkaniu, w którym jej nie było, dalej będzie wymagać pozwolenia na budowę??? A co z wykonaniem ogrzewania centralnego na gaz - nawet wtedy, gdy w lokalu już jest gazowy grzejnik wody przepływowej, który ma być zamieniony na piec gazowy - czy dalej będzie wymagane pozwolenia na budowę?

    Odpowiedz
  • wojtek(2014-07-10 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    słyszę o ty od lat a kiedy przepisy wejdą w życie?

    Odpowiedz
  • adam(2014-06-14 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    kiedy dokładnie zaczna obowiazywac te przepisy

    Odpowiedz
  • koleś(2014-05-13 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest możliwe. Szczególnie na terenach objętych obowiązkiem uzgodnień z takimi instytucjami jak : Urząd Morski , Parki Krajobrazowe , Ochrona Środowiska , Konserwator Zabytków. Nie mówiąc o prawie o odwołaniu się sąsiadów od decyzji etc. Tak dalece zabrnęła biurokracja w latach 90-2012, rodząc pod drodze molekularnych badaczy papieru , że nie ma możliwości uproszczenia procedury wydania pozwolenia na budowę.

    Odpowiedz
  • sfrustrowany wyborca(2014-04-18 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nic nie zrobią, kiełbasa wyborcza. Niedługo rozpoczynam stawianie własnego domu - pozwolenia jak były tak są nadal. Warto zwrócić uwagę że podobny artykuł pojawił się ponad pół roku wcześniej. Przecież Pan Mietek od odbiorów pseudonim "koperta" musi z czegoś żyć.

    Odpowiedz
  • znad wisły(2014-03-11 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    To prawo dla tych którzy już maja domy a nie dla tych co zechcą je budować? Czy nie chodzi o to aby decydował sąsiad a nie urzędnik-czy można się wybudować czy też nie.. Sąsiad ma ładną działkę więc na pewno nie zgodzi się aby ktoś postawił dom obok
    To system angielski- nic własnego, krajowo-miejscowego

    Odpowiedz
  • andrzej(2014-03-09 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiana Prawa budowlanego na korzyść inwestora w kwestii budowy domków jednorodzinnych, letniskowych trwa już od 10 lat i trwać będzie dalej o nie jest to na korzyść lobby architektów jak i nadzoru budowlanego , a także samorządom, które nie mają środków na sporządzenie planów zagospodarowania terenów. Z tego względu nie wróżę szybkiego wprowadzenia zmian. Podobnie jak innych uregulowań prawa gospodarczego. Dla rządu są teraz ważniejsze wybory, bandyta Mariusz T i Krym.

    Odpowiedz
  • czynny.polak(2014-03-07 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    idz.na.wybory.polaku.i.pokaz.im.gdzie.jest.ich.koryto...w.oborze

    Odpowiedz
  • Marianna G(2014-03-07 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Juz nie jeden raz Tusk i antynarodowy rzad POlszewikow obiecywali cuda,nawet jedno okienko,tylko ze od tego okienka trzeba podchodzic do nastepnych dziewieciu i z wielu odchodzic do innych.
    Ten rzad POlszewikow slynie z cydownych niszczen Polakow i likwidacji Polski.

    Odpowiedz
  • Anna(2014-03-07 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Powiem któtko - NIC Z TEGO NIE BĘDZIE. Zbyt wielu ma zbyt wiele do stracenia na takim pomyśle, żeby go wprowadzić w życie. Każdy wydający pozwolenia na budowę stanie na uszach, żeby zmusić inwestora do uzyskania pozwolenia w obawie przed pomówieniami, prokuratorem, NIK, CBA i innymi plagami.
    Ja chciałam wyremontować drewaniany garż 4x5x3 m, zrobiłam zgłoszenie to nasłali na mnie inspektora nadzoru budowlanego.

    Odpowiedz
  • Pio(2014-03-07 07:09) Zgłoś naruszenie 00

    tja, a ja czekam od 3 stycznia na wydanie warunków zabudowy pod budowę garażu z poddaszem użytkowym;
    ciekawe czy w tym roku zdążę chociaż fundamenty zrobić...

    Odpowiedz
  • ŹDZIWIONY POLAK(2014-03-06 23:48) Zgłoś naruszenie 00

    http://prawo.gazetaprawna.pl - CZY WAS NIE OBOWIĄZUJE PRAWO,O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH - DLACZEGO PRZY WYPOWIEDZIACH NA FORUM - WYŚWIETLACIE ADRESY IP ?

    Odpowiedz
  • POLAK ZNAJĄCY PRAWDZIWE PRAWO(2014-03-06 23:18) Zgłoś naruszenie 00

    NAPISZĘ WPROST - W POLSCE NIE MA PRAWA,LECZ JEST BEZPRAWIE - W KAŻDEJ DZIEDZINIE.JEŚLI MY POLACY NIE POWIEMY W DOSADNY SPOSÓB RZĄDZĄCYM,ŻE TO MY STANOWIMY PRAWO,WYBIERAMY RZĄD,PARLAMENT,DECYDUJEMY O PRZYSZŁOŚCI POLAKÓW I POLSKI - TO NIE ZROZUMIEJĄ,TYLKO BĘDĄ PANOSZYĆ SIĘ I PRZYKLEJAĆ DO STOŁKÓW.

    Odpowiedz
  • zibi50+(2014-03-06 21:51) Zgłoś naruszenie 01

    Jakie oszczednosci.Oni wszystko maja zaplanowane.Ludzie beda budowac i remontowac domy a oni potem wprowadza PODATEK KATASTRALNY ( 1% wartosci nieruchomosci ).UE naciska na polski rzad, aby ten podatek wprowadzic i daje pieniadze.W urzedach gmin i w sadach sa juz dokumenty dotyczace wprowadzenia tego podatku i czekaja na sygnal z Warszawy.Sami sobie policzcie, ile bedziecie placic. Np.wartosc nieruchomosci 300 000, to podatek wyniesie 3000 zl /rok. Tylko PIS jest przeciwny temu podatkowi

    Odpowiedz
  • quaei(2014-03-06 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz organy zamiast badać czy budowa zgodna z przepisami, to będą dociekać czy tablica wisiała na 7 dni przed zgłoszeniem, czy może tylko na jeden i czy była daleko od płota czy blisko a jeśli blisko to czemu słabym flamastrem wypisana i tego typu puderele...

    Odpowiedz
  • nastek(2014-03-06 17:12) Zgłoś naruszenie 00

    He,he, na razie to jest gorzej niż było, druk o pozwolenie dłuższy z taką samą ilością punktów dla małych domków jak i wielkich do tego pełno innych dokumentów wynikających z innych ustaw, o których we wniosku nie ma słowa np. opinie geodezyjne, nie ważne, że obok stoją od lat domki musi być opinia geodezyjna pod parterowy maleńki domek na daczy, dodatkowy koszt i czas na załatwienie, a to tylko jeden przykład. Architekci i budowlańcy potwierdzają, że z roku na rok jest coraz bardziej idiotycznie.

    Odpowiedz
  • Ewa(2014-03-06 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem architektem .Jeżeli to co robił do tej pory urzędnik spadnie na moje barki i wydłuży czas wykonania projektu , to podniosę cenę usługi i tak zrobi każdy projektant . Więc nie nabierajcie się na to , że będzie taniej. będzie taniej dla urzędów , ale nie dla inwestorów.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-03-06 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    Ciudad de Mexico > 20 mln mieszkańców , dziesiątki milionów budynków
    - bez zezwoleń , bez zgłoszeń , bez kopii projektu i bez pierdzielenia o oddziaływaniu budynku też .

    Odpowiedz