statystyki

Jak zażądać przeniesienia własności budynku stojącego na cudzym gruncie

autor: Ewelina Stępień02.12.2013, 07:00; Aktualizacja: 02.12.2013, 08:28
dom, nieruchomość

Nieruchomośćźródło: ShutterStock

Co do zasady budowla wzniesiona na cudzym gruncie staje się jego częścią składową i należy do właściciela działki. Zdarzyć się może jednak sytuacja, że posiadacz samoistny w dobrej wierze, czyli osoba, która jest przekonana, iż przysługuje jej prawo własności nieruchomości, dokona na niej inwestycji, wznosząc budynek lub inne urządzenie. W tego typu przypadkach prawo daje osobie, która zajęła cudzą działkę pod budowę, oraz właścicielowi gruntu roszczenie o jej wykup w zamian za odpowiednie wynagrodzenie (roszczenie o wykup).

Aby samoistny posiadacz gruntu, który poczynił na nim inwestycję w postaci budynku lub innego urządzenia, mógł skutecznie żądać przeniesienia własności zajętej działki, musi wykazać zaistnienie łącznie kilku przesłanek określonych w art. 231 kodeksu cywilnego (dalej k.c.). Pierwszą z nich jest samoistne posiadanie zabudowanej nieruchomości. Przez to pojęcie rozumie się faktyczne władanie gruntem jak właściciel, np. opłacanie podatków. Druga to dobra wiara, czyli usprawiedliwione w danych okolicznościach przekonanie posiadacza, iż to on jest właścicielem nieruchomości. Ostatnim warunkiem jest wykazanie, że na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu został wzniesiony budynek lub inne urządzenie o wartości znacznie przewyższającej wartość zajętej pod budowę działki. Podkreślić należy, że roszczenie o wykup działki zajętej pod budowę nie ulega przedawnieniu, ale wygasa z chwilą utraty posiadania przez posiadacza.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane