statystyki

Jak zażądać przeniesienia własności budynku stojącego na cudzym gruncie

autor: Ewelina Stępień02.12.2013, 07:00; Aktualizacja: 02.12.2013, 08:28
dom, nieruchomość

Nieruchomośćźródło: ShutterStock

Co do zasady budowla wzniesiona na cudzym gruncie staje się jego częścią składową i należy do właściciela działki. Zdarzyć się może jednak sytuacja, że posiadacz samoistny w dobrej wierze, czyli osoba, która jest przekonana, iż przysługuje jej prawo własności nieruchomości, dokona na niej inwestycji, wznosząc budynek lub inne urządzenie. W tego typu przypadkach prawo daje osobie, która zajęła cudzą działkę pod budowę, oraz właścicielowi gruntu roszczenie o jej wykup w zamian za odpowiednie wynagrodzenie (roszczenie o wykup).

Aby samoistny posiadacz gruntu, który poczynił na nim inwestycję w postaci budynku lub innego urządzenia, mógł skutecznie żądać przeniesienia własności zajętej działki, musi wykazać zaistnienie łącznie kilku przesłanek określonych w art. 231 kodeksu cywilnego (dalej k.c.). Pierwszą z nich jest samoistne posiadanie zabudowanej nieruchomości. Przez to pojęcie rozumie się faktyczne władanie gruntem jak właściciel, np. opłacanie podatków. Druga to dobra wiara, czyli usprawiedliwione w danych okolicznościach przekonanie posiadacza, iż to on jest właścicielem nieruchomości. Ostatnim warunkiem jest wykazanie, że na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu został wzniesiony budynek lub inne urządzenie o wartości znacznie przewyższającej wartość zajętej pod budowę działki. Podkreślić należy, że roszczenie o wykup działki zajętej pod budowę nie ulega przedawnieniu, ale wygasa z chwilą utraty posiadania przez posiadacza.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane