statystyki

Ministrze, znajdź sobie adwokata!

autor: Maciej Strączyński21.02.2014, 00:00; Aktualizacja: 19.03.2014, 10:43
Maciej Strączyński, prezes SSP ''Iustitia''.

Maciej Strączyński, prezes SSP ''Iustitia''.źródło: Materiały Prasowe

Maciej Strączyński, prezes SSP ''Iustitia'': Są w resorcie sędziowie już tylko z tytułu, którzy budzą się z krzykiem przerażenia, gdy przyśni im się sala rozpraw. Niczego się nie boją bardziej niż tego, że ktoś ich wyrwie z posadki ministerialnej i każe orzekać.

Sędzia podejmujący się roli pełnomocnika ministra sprawiedliwości przed sądem powinien, moim zdaniem, faktycznie stanąć przed sądem – ale dyscyplinarnym. Za uchybienie godności sędziego.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • zarekp(2014-02-22 10:34) Zgłoś naruszenie 00

  Amen!

  Odpowiedz
 • Smt(2014-02-23 17:15) Zgłoś naruszenie 00

  W pełnej rozciągłości popieram stanowisko Pana Sędziego.
  Sędzia pełnomocnikiem- to się po prostu nie mieści w żadnych standardach. A proceder delegowania sędziów do Ministerstwa już dawno powinien zostać ucięty- aż dziw, że nie zrobił tego żaden Minister, czy to prawnik ,czy filozof. Wszystkim jakoś to uciekło...

  Odpowiedz
 • henryabor(2014-02-21 22:00) Zgłoś naruszenie 00

  Wreszcie Macieju coś istotnego i sensownego! Zapomniałeś jedynie dodać, że taki ministerialny sędzia opłacany jest podwójnie. Jedna pensyja leci z sądowego etatu, na którym przez lata wisi. A druga z urzędniczej funkcji sprawowanej w ministerium. I z tego powodu apanaże niemałej gromadki przybocznych sędziów ministra znacznie przewyższają apanaże ich pryncypała! I to jest jedna z wielu patologii polskiego sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości po polsku! O nawiedzonym oblacie Królikowskim nie wspominaj, bo nie wart tego!

  Odpowiedz
 • bobo(2014-02-24 18:49) Zgłoś naruszenie 00

  "Sędzia podejmujący się roli pełnomocnika ministra sprawiedliwości przez sądem powinien – moim zdaniem – stanąć przed sądem, ale dyscyplinarnym. Za uchybienie godności sędziego polegające na świadomym świadczeniu usługi prawniczej organowi władzy wykonawczej. Jeżeli zaś pełnomocnictwa udzieliłby mu podsekretarz stanu będący sędzią, to i on uchybiłby zasadom służby" - po tym stwierdzeniu będąc konsekwentnym należy wykreślić jako wprowadzający w błąd przepis ustanawiający wymóg bycia "nieskazitelnego charakteru" przez adwokatów i radców prawnych. Skoro bowiem Sędzia delegowany do MS wykonując czynności, które wykonują adwokaci lub radcowie uchybia godności urzędu to te czynności muszą stać w oczywistej sprzeczności z powszechnym rozumieniem "bycia nieskazitelnego charakteru" i sprawiają że takie Sędzia staje się "nieczysty" i musi ponieść karę. Chyba że inna miara jest "nieskazitelnego charakteru" dla sędziów i dla adwokatów i radców.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane