statystyki

Wymiar sprawiedliwości w IV RP, wydanie drugie poprawione

autor: Emilia Świętochowska18.02.2014, 08:21; Aktualizacja: 18.02.2014, 13:30

Daleko idąca rozbudowa uprawnień ministra sprawiedliwości, osłabienie gwarancji niezawisłości sędziów oraz ukrócenie samodzielności prokuratury – taki obraz zmian w wymiarze sprawiedliwości wyłania się po uważnej lekturze projektu reform ogłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Adresaci pomysłów nie pozostawiają na nich suchej nitki.

Diagnoza polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz propozycje zmian w zakresie jego funkcjonowania to kluczowe punkty w nowym programie PiS przedstawionym 15 lutego na kongresie partyjnym w Warszawie. Sytuacja sądownictwa i prokuratury nakreślona w rozdziale o naprawie państwa to zatrważający obraz kryzysu instytucji przeżartych przez korupcję i nepotyzm, podatnych na polityczne naciski i okupowanych przez nieudolnych urzędników nierzadko uwikłanych w układy towarzysko-biznesowe. Zdaniem autorów programu te liczne patologie są nie tylko skutkiem zaniechania niezbędnych reform, które należało przeprowadzić zaraz na początku transformacji, ale przede wszystkim konsekwencją „nieodpowiedzialnych pseudoreform” przepchniętych przez koalicję PO-PSL przy wsparciu SLD.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • an(2014-02-21 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    maja racje, oni sa poza kontrola spoleczna a nawet przelozonych. od 7 lat prokuratorzy z W-wa praga pln, wymyslaja bzdury (powielaja teze przestepcow) wberw wyrokom Sadow cywilnow co do stanu faktycznego, w konsekwencji umarzaja postepowania a przy skardze sedziowe takze przyjmuja stanowisko prokuratorow, twierdzac, ze jest to polemiika z ustaleniami. Przelozony prokuratorow mi mowil, ze nie ma wplywu na swoich pracownikow i przyznaje mi racje.

    Odpowiedz
  • na pierwszej linii(2014-02-23 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz prokuratura jest kanapowo-kawowa. Przykro pisać, ale ten bufon Ziobro choć trochę trzymał ich za twarze... I teraz te pomysły, w większości rozsądne, powiela PIS.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane