Projekt zmian w zakresie prawa spadkowego przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości wprowadza szereg nowych rozwiązań dotyczących dziedziczenia, odpowiedzialności za długi i ustalania stanu majątkowego.
Zgodnie z propozycją resortu spadkobierca będzie miał możliwość sporządzenia prywatnego wykazu aktywów i pasywów. Taki spis przekaże następnie notariuszowi, oświadczając przy tym, że jest świadomy świadomości karnej z tytułu art. 233 kodeksu karnego. – Prywatny wykaz inwentarza będzie poświadczany notarialnie albo notariusz będzie go mógł sporządzić w formie protokołu – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Joanna Greguła rzecznik Krajowej Rady Notarialnej.
Zgodnie z obecnymi przepisami za ustalenie majątku spadkowego odpowiada komornik sądowy, co wiąże się z dość znaczącymi kosztami dla spadkobierców.
W opinii przedstawionej resortowi sprawiedliwości samorząd zaproponował także, aby zobowiązać spadkobiercę do wykonania spisu w ciągu pół roku. - Rozwiązanie to będzie więc zmuszało go do aktywności. Jeśli nie sporządzi wykazu w terminie, będzie musiał przyjąć spadek wprost – wskazywał Tomasz Janik, prezes KRN.
W projekcie, nad którym pracuje ministerstwo znalazło się też założenie, że spadkobierca będzie odpowiadał za długi zmarłego tylko do wysokości przejętego majątku. Innymi słowy regułą ma być przyjmowanie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
EŚ
Komentarze (2)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze"Obecne działania informacyjne są po prostu chaotyczne i przypadkowe. Istnieją obok siebie dwa rejestry nieruchomości - EGiB i księgi wieczyste (to już samo w sobie jest dość dziwnym poglądem, ale kwiatek będzie dalej)
a zawarte w nich dane nie zawsze są kompatybilne. ... Co to oznacza? Po prostu tyle, że rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej de facto nie istnieje, ponieważ wskazany wyżej dualizm systemu rejestracji nieruchomości oznacza, że dział I-O nie jest nią objety.
NO I MAMY PRAWDZIWE ODKRYCIE PANA PREZESA I DOWÓD NA POZIOM WIEDZY NOTARIUSZY, ZWŁASZCZA ICH WŁADZ.
Nie tworzą stanu prawnego nieruchomości wpisy w dziale I-0 księgi wieczystej, które tym samym nie są chronione rękojmią (uchw. SN z 15.3.1994 r., III CZP 15/94, Legalis), np. położenia, obszaru (por. uchw. SN z 27.12.1994 r., III CZP 158/94, OSN 1995 Nr 4, poz. 59; uchw. SN z 28.2.1989 r., III CZP 13/89, OSN 1990, Nr 2, poz. 26), rodzaju
nieruchomości.
PANIE JANIK CZAS NAUCZYĆ SIĘ PODSTAW !!!