statystyki

Aplikacja notarialna do TK

13.02.2014, 13:06; Aktualizacja: 13.02.2014, 13:09

Krajowa Rada Notarialna przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym kwestionuje nowe zasady szkolenia przyszłych notariuszy.

Znalazły się one w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w sprawie organizacji i prowadzenia aplikacji notarialnej z 17 grudnia 2013 roku. Sprzeciw rejentów budzą przede wszystkim zapisy pozwalające kandydatom na notariuszy odrabiać nieusprawiedliwione nieobecności nawet rok po ukończeniu aplikacji. Ich zdaniem jest to niezgodne z prawem o notariacie zmienionym ustawą deregulacyjną, które stwierdza, że szkolenie przyszłych rejentów trwa trzy i pół roku. - W praktyce otwiera to drogę do wydłużenia nauki do czterech i pół roku. Bo nie ma takiej opcji, żeby odrobić zaległości w czasie przewidzianym przez ustawę – tłumaczy Tomasz Janik, prezes KRN.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • m(2014-02-16 18:15) Zgłoś naruszenie 00

  Nie dziwię się bo bardzo trudno nauczyć się zawodu notariusza nie będąc ani razu w kancelarii notarialnej.Egzamin notarialny nie wymaga żadnej praktyki,ale wykonywanie tego zawodu realnie tak.

  Patologią jest wydluzanie ksztalcenia.Tu zgadzam sie z korporacją notariuszy.

  Nie można wyrabiać w opinii publicznej przekonania,ze aplikacja to tak jakby studia prawnicze,bo oczywiscie studia prawnicze maja sie nijak do aplikacji,żeby nie powiedziec iz w wielu przypadkach sa po prostu zbedne.

  Odpowiedz
 • Gonzo(2014-02-15 23:24) Zgłoś naruszenie 00

  Beton notarialny nie ustępuje, choć przegrał już tyle razy przed TK, że powinni się już dawno zakopać pod ziemię ze wstydu. Niestety pojęcie wstydu jest tym ludziom zupełnie obce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane