Przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) nie stosuje się do orzeczeń dyscyplinarnych radców prawnych. Tak wynika z oficjalnego stanowiska Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych. Stanowi ono reakcję na żądania upublicznienia wyroków obciążających nierzetelnych pełnomocników. O ujawnienie orzeczeń wystąpiło stowarzyszenie Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. Na jej wnioski odpowiedziały tylko cztery okręgowe izby radców prawnych. Wszystkie negatywnie.
Władze radców zwracają uwagę, że przepisy o dostępie do informacji publicznej nie mogą naruszać szczególnych regulacji ustalających odmienne zasady dostępu do informacji. O jakie przepisy chodzi? Przede wszystkim o ustawę o radcach prawnych (Dz.U. z 2010 r. nr 10, poz. 65 ze zm.). Zgodnie z nią orzeczenia i postanowienia kończące postępowanie w sprawie doręcza się stronom oraz ministrowi sprawiedliwości, zaś wgląd do akt i żądanie informacji o wynikach postępowania dyscyplinarnego przysługuje ministrowi sprawiedliwości oraz osobom przez niego upoważnionym.
Pozostało
80%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama