Minister przepyta prezesa sądu z każdej toczącej się sprawy. Sędziowie: to atak na naszą niezawisłość

autor: Małgorzata Kryszkiewicz22.01.2014, 07:35; Aktualizacja: 27.01.2014, 09:53
Historia sporu

Historia sporuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Szef resortu sprawiedliwości będzie miał zagwarantowane ustawowo prawo zaglądania do akt każdej toczącej się sprawy. Uzyska także uprawnienie do odpytywania prezesa sądu z każdego toczącego się postępowania

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • edwe(2014-01-22 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    demokracja w tym kraju kuleje coraz bardziej...

    Odpowiedz
  • eMa(2014-01-22 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Minister będzie kierował się na przykład medialnością sprawy, albo pieniactwem klienta i jego postawą roszczeniową, w sądach jest brak etatów, powiększenie wpływu spraw a do tego dojdzie konieczność odpowiadania na pisma nadzorcze, brawo.

    Odpowiedz
  • karmi(2014-01-22 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    będzie to nasuwało szereg spekulacji co do kolesiostwa, matactwa i wymuszeń

    Odpowiedz
  • pokrzywdzony(2014-01-22 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze bo sędziowie bardzo często mylą niezawisłość z bezkarnością i prawo mają w dalekim poważaniu.

    Odpowiedz
  • zlot(2014-01-22 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    To może by tak nadać I Prezesowi Sądu Najwyższego kompetencję do przeglądania wszelkich dokumentów rządowych, przecież władze mają sie kontrolować, więc jak rząd chce kontrolować sądownictwo, to dlaczego sąd nie miałby kontrolować rządu.

    Odpowiedz
  • kora(2014-01-22 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze. Tylko niech minister Biernacki zacznie od swojego podwórka, układu gdańskiego. I to wszędzie : karne i cywilne. To co tutaj się dzieje przechodzi wszelkie dopuszczalne granice. 30 grudnia moja znajoma usłyszała wyrok o rozwodzie z wyłącznej jej winy. Stronnicza sędzia uzasadniła, że mąż nie był taki zły, bo na rozprawy nie przychodziła pobita i z nożem w plecach. A winą jej było to że do czasu wyroku wyprowadziła się z domu od męża sadysty. Mogła przez dwa lata mieszkać np. w przytułku. Najwyższy czas przejrzeć te pseudo wyroki , rozliczyć wydających takie wyroki. A co z karą? Najpierw pozbawić imunitetów bo dzięki temu czują się bezkarni i fałszują, rozprawy,protokoły wyroki. Takich kwiatków w Gdańsku jest więcej.

    Odpowiedz
  • czyt(2014-01-22 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze ale zobaczymy po efektach. Czy skrócą się czasy trwania procesów i zmniejszy się ilość sędziów. Przykład ilości sędziów i sprawności orzekania to Niemcy , Anglia.

    Odpowiedz
  • czyt(2014-01-22 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze ale zobaczymy i ocenimy po efektach. Czy skrócą się czasy trwania procesów i zmniejszy się ilość sędziów. Przykład ilości sędziów i sprawności orzekania to Niemcy , Anglia.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-01-22 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Biernasiu ma u mnie kolejne pięć punktów . A łańcuchowym łapówkarzom na pohybel .

    Odpowiedz
  • Dunia(2014-01-22 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Całkowicie zgadzam się z "pokrzywdzonym"że cyt. sędziowie czesto mylą niezawisłosc z bezkarnością,a dowodem na to sa programy E.Jaworowicz co sądy wyprawiaja z ludzmi

    Odpowiedz
  • xvart(2014-01-22 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    a ja się pytam jakim prawem politycy z ministerstwa będą mieli prawo przebierać paluchami w aktach każdego obywatela? Po co? A gdzie prawo do prywatności? Jak do akt będzie miała prawo dostępu tak duża grupa anonimowych w gruncie rzeczy osób, to kto zagwarantuje ludziom prawo do ochrony danych? Przecież w takich aktach są np. opinie psychiatryczne, czasem intymne zdjęcia (np. ofiar pedofili), tajne dane rodzin adopcyjnych, czy dokumentacja madyczna! Przecież to skandal jest jakiś! Kto będzie winien jak się te dane pojawią w internecie?

    Odpowiedz
  • podatniczka(2014-01-22 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    sami panstwo sedziowie macie to co chcieliscie teraz wyroki i tak sa takie jakie sobie zycza politycy MF gdzie jest prawo gdzie jest niezawislosc sedziowska podatnik sie nie liczy liczy sie kasa w budrzecie tak was uczono prezesi sadow nie sprzeciwjaja sie i nakaz dla sedziego w tych sprawach maja byc wszystkie sprawy oddalane jezeli czlowieku walczysz z fiskusem a podobno jestesmy w UNI

    Odpowiedz
  • ddr(2014-01-22 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    A mnie to cieszy. Sami na siebie szykują bat. Jak władzę przejmie inna opcja, która te rozwiązania wykorzysta "do bólu" będą kwiczeć, że to zamach na sędziowską niezawisłość i niezależność sądów. Będzie miał Kozdroń swoją kontrolę, na własnej skórze tego doświadczy i to będzie piękne.

    Odpowiedz
  • kola(2014-01-22 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    sad pod lupe jestem za, to by bylo dobre wyjscie

    Odpowiedz
  • marta(2014-01-22 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ktoś te akta sprawy powinien czytać- jest to przecież materiał dowodowy. Sędziowie tego nie robią . Dlatego proces sądowy ciągnie się w nieskończoność i jest kompletnym bałaganem , wiąże się też z ogromnymi kosztami nie wiadomo po co poniesionymi skoro swoje orzeczenia wcale nie opierają na aktach sprawy a na swoim widzimisie . Jak osobnika łamiącego prawo , stronniczego można w ogóle nazywać sędzią czy prokuratorem? Jak olbrzymie koszty ponosi społeczeństwo przez ich szkodliwą "pracę"?

    Odpowiedz
  • abc(2014-01-22 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Hej! Na jaką niezawisłość? Czy niezawisłość kiedykolwiek była?

    Odpowiedz
  • toja(2014-01-22 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    No, nareszcie! A państwo sędziostwo nie mieszajcie ludziom w głowach i nie mylcie podstawowych pojęć; niezawisłość a jakość pracy. Od niewłaściwego wyroku jest odwołanie, a chamstwo sędziów na rozprawach,notoryczne nie czytanie akt, lenistwo itp to są sprawy niezależne od niezawisłości i za to trzeba sędziów wziąć ostro za twarz.
    A wgląd do akt da jasny obraz tendencyjności i rzekomej "sprawiedliwości" sędziów. I niekoniecznie wkraczając w ich niezawisłość będzie można ocenić poziom merytoryczny pracowników. Bo dotąd sędziowie są poza jakąkolwiek kontrolą, a tak być nie może!!! Nie jestem z branży prawniczej, ale tak się składa, ze miałam bardzo wiele spraw sądowych w różnych sądach i muszę stwierdzić, że to, co tam się dzieje woła o pomstę do
    nieba. 3/4 sędziów pogoniłabym do łopaty, bo ich poziom intelektualny i moralny to tragedia.

    Odpowiedz
  • sędziwka(2014-01-22 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    A czego się tak boicie państwo sędziowie? Przecież podobno pracujecie super wspaniale za głodowe pensje. I prawo znacie doskonale i także samo doskonale je stosujecie? Nie rozumiem, dlaczego nie chcecie się pochwalić ministerstwu, jak świetnie pracujecie?

    Odpowiedz
  • asesor(2014-01-22 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Strach im d..e ściska że przychodzi czas rozliczeń. Skończy się dorabianie na cudzej krzywdzie. Trzeba to zrobić jak najszybciej.

    Odpowiedz
  • stary_warszawiak(2014-01-22 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    "Sędziowie: to atak na naszą niezawisłość" - to oczywiste, ale jak czytam czy słucham o "niezawisłości" polskich sędziów i prokuratorów, a jednocześnie obserwuje wyniki owej "niezawisłości" to kartofle mi gniją w piwnicy, a nóż sam się w kieszeni otwiera - jak się kiedyś mówiło w Warszawie.

    Odpowiedz