Rada podziela też stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej, że „istnieje istotna niespójność w aktualnym stanie regulacji pocztowej obsługi wymiaru sprawiedliwości”. Chodzi o to, że prokuratury mają wszystkie pisma słać przez PGP, ale skutek zachowania terminu czynności procesowej z chwilą nadania przesyłki dotyczy – w przypadku spraw cywilnych, rodzinnych i administracyjnych – tylko wyznaczonego operatora pocztowego. A ten status ma do końca 2015 roku Poczta Polska SA.
„Istotnym elementem funkcjonowania prokuratur są również postępowania administracyjne i cywilne. Powyższa sytuacja rodzi ryzyko ich całkowitego paraliżu. Adresaci przesyłek mogą bowiem w oparciu o powołane wyżej przepisy odmówić ich odebrania”– wskazują związkowcy.
– Sugeruję w tej sytuacji pilną nowelizację pozostałych procedur – cywilnej czy administracyjnej – i zrównanie w prawach wszystkich operatorów pocztowych, tak jak to jest w procedurze karnej. Jakie bowiem argumenty przemawiają za tym, aby utrzymać uprzywilejowaną pozycję jednego operatora pocztowego – przekonuje dr Rafał Zgorzelski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych.
– Istnieje pewnie możliwość rozpisania przetargów na tego rodzaju przesyłki. Prokuratury w takiej sytuacji mogą też skorzystać z usługi powszechnej i wysłać za pośrednictwem operatora wyznaczonego. To też kwestia ich organizacji pracy – dodaje dr Rafał Zgorzelski.
Prokuratorzy obawiają się, że kioski oraz sklepy nie są miejscami odpowiednio zabezpieczonymi do wydawania przesyłek sądowych.
– Polska Grupa Pocztowa, InPost oraz Ruch mają status operatora pocztowego wpisanego do rejestru operatorów prowadzonego przez prezesa UKE. Te podmioty nie otrzymałyby zezwolenia na prowadzenie działalności pocztowej, gdyby nie spełniały wszystkich wymaganych prawem warunków, w tym nie dawały rękojmi ochrony tajemnicy korespondencji czy bezpieczeństwa przesyłek – przypomina Zgorzelski.

Nadchodzi kontrola

Jak poinformowało Radio ZET, minister Biernacki chce przyjrzeć się jakości usług świadczonych przez PGP. W tym celu Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdzić ma jak nowy operator pocztowy radzi sobie z doręczaniem wezwań i korespondencji.

- Pod koniec roku PGP wygrała przetarg na te usługi i według sprawozdań na razie wszystko idzie dobrze, ale chcemy mieć pewność - powiedział Radiu ZET minister sprawiedliwości Marek Biernacki.